Ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego

W najbliższy czwartek wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni? Dlaczego będzie lepiej i prościej? Sprawdźcie.
Dzisiaj, aby założyć profil zaufany (PZ) mamy dwie główne opcje do wyboru. Pierwsza – przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Druga – wypełnienie wniosku w internecie, a później osobista wizyta w punkcie potwierdzającym.
Bez tymczasowości.
Jest jeszcze jedna możliwość – założenie tymczasowego profilu zaufanego (TPZ, ważnego 3 miesiące, a nie 3 lata jak „tradycyjny”). Można to zrobić w trakcie wideospotkania z urzędnikiem. I właśnie ta ostatnia opcja już w czwartek stanie się kolejną możliwością założenia „tradycyjnego” – ważnego 3 lata – profilu zaufanego.
Jak to możliwe? Dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.
Co jeszcze się zmieni? Wszystkie osoby, które mają tymczasowy profil zaufany staną się właścicielami „tradycyjnego” profilu zaufanego. Nic nie będą musiały robić – KPRM zrobi to za nie. 17 czerwca ich TPZ zamieni się w PZ, czyli zamiast 3 miesięcy będzie ważny 3 lata. Wdrożenie nowości zacznie się w nocy z 16 na 17 czerwca.
Z profilu zaufanego korzysta już niemal 11,3 miliona Polaków. Tylko w tym roku założyło go już ponad 2,5 miliona osób.


 

Źródło: PAP MediaRoom