Kielce: W Parku Dygasińskiego powstanie ogród sensoryczny

Jest już projekt i plan nasadzeń, a niebawem rozpocznie się budowa mini ogrodu sensorycznego dla dzieci w Parku im. Adolfa Dygasińskiego. Na skwerze przy Al. Solidarności powstanie nowatorskie rozwiązanie w przestrzeni publicznej, miejsce oddziałujące pozytywnie na zmysły.
Projekt pn. „SKWER SENSORYCZNY – MINI OGRÓD SENSORYCZNY DLA DZIECI”,  został wybrany przez mieszkańców w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.
Projektowany skwer sensoryczny został wkomponowany w istniejący układ zagospodarowania terenu. Ogród z rabatami wpisany jest w plan koła gdzie ścieżka sensoryczna w kształcie łuku, prowadzi do centralnego punktu – placu wykonanego z kory kamiennej.
Po zewnętrznym okręgu koła poprowadzona jest mini nawierzchnia sensoryczna. Ścieżka faktur i doznań złożona jest z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża, każdy stanowi inny rodzaj nawierzchni wykonany z różnych materiałów o różnej fakturze (np. piasek, trawa, otoczaki, płyty betonowe, drewniane elementy). Dzieci spacerując po ścieżkach będą mogły dotykać rośliny i poznawać je poprzez kształt, kolor i zapach.
Ogródek sensoryczny jest centralnym elementem placu z kostki, na którego obrzeżach pojawią się dodatkowo zabawki edukacyjne i mała architektura – skrzynie drewniane z ziołami.
Teren zostanie wzbogacony przez nasadzenia z krzewów o barwnych liściach, efektownym kwitnieniu i o intensywnej woni kwiatów. Krzewy i drzewa zostaną posadzone jako uzupełnienie istniejącej zieleni na rabatach sąsiadujących bezpośrednio ze skwerem oraz jako kompensata za usunięte drzewa i krzewy.
Celem skweru jest pobudzanie zmysłów:

  1. dotyku –  stymulowany poprzez ścieżkę faktur i doznań oraz rośliny o zróżnicowanych kształtach liści (okrągłe, podłużne, złożone,  pojedyncze) i różnej strukturze liścia (gładkie, chropowate, omszone),
  2. wzroku – pobudzany między innymi dzięki roślinności o barwnych liściach i o intensywnym kolorze kwiatów,
  3. zapachu – rozbudzany przez przyjemną woń kwitnących krzewów, krzewinek oraz ziół,
  4. słuchu – poprzez zastosowanie traw ozdobnych wydających szum na wietrze.

Na terenie zostaną posadzone:

  1. 152 byliny
  2. 110 krzewinek
  3. 202 traw ozdobnych
  4. 561 krzewów
  5. 9 drzew (3 liściaste i 6 iglastych)

Na terenie objętym projektem zostaną zamontowane zabawki edukacyjne, które umożliwią poznanie iluzji optycznej. Wybrano trzy zabawki o nazwach: czyja to twarz, panel sensoryczny, koło optyczne z korbką.
Projekt zagospodarowania parku sensorycznego został opracowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska. Wykonanie zadania zostało zlecone Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni i Usług Komunalnych.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM Kielce