Izrael: Po przeszczepie pierwszego na świecie sztucznego implantu rogówki odzyskał wzrok

Ten 78-latek z Izraela odzyskał wzrok po dziesięciu latach całkowitej ślepoty po pierwszej implantacji sztucznej rogówki opracowanej przez izraelską firmę CorNeat Vision, zajmującą się technologią medyczną.
Jamal Furani, mieszkaniec Hajfy, stracił wzrok 10 lat temu z powodu obrzęku i innych chorób, które uszkodziły rogówki w obu jego oczach i spowodowały obustronną ślepotę. W tym miesiącu 78-latek stał się pierwszą osobą na świecie, której z powodzeniem wszczepiono syntetyczną rogówkę CorNeat KPro, po tym, jak w zeszłym roku startup otrzymał pozwolenie na implantację u ludzi.
Zabieg wykonała niedawno profesor Irit Bahar, dyrektor oddziału okulistycznego w Rabin Medical Center (znanym również jako Beilinson Hospital). Przedstawiciel firmy CorNeat powiedział, że pacjent był w stanie od razu przeczytać tekst z kartki i zobaczyć członków rodziny po zdjęciu bandaży.

„Zabieg chirurgiczny był prosty, a wynik przekroczył wszystkie nasze oczekiwania” – powiedziała profesor Bahar w oświadczeniu. „Chwila, w której zdjęliśmy bandaże, była emocjonalnym i znaczącym momentem. Takie chwile są dopełnieniem naszego powołania jako lekarzy. Jesteśmy dumni z bycia w centrum tego ekscytującego i znaczącego projektu, który niewątpliwie wpłynie na życie milionów ”.

Sztuczny implant, o nazwie KPro, może zastąpić zdeformowaną lub nieprzezroczystą rogówkę. Jest zbudowany z nierozkładalnej, syntetycznej nanotkanki, którą umieszcza się pod spojówką.
Przeszczep rogówki to zabieg przywracający wzrok, który był już wykonywany w szpitalach, nie jest nowością. Natomiast można go przeprowadzić tylko jeśli dostępna jest rogówka dawcy, na którą zapotrzebowanie jest duże. Sukces Izraelczyków może być też zatem rozwiązaniem problemu wielu osób oczekujących w kolejce na tego typu zabieg.
KPro zatrzaskuje się w rogówce pacjenta, a następnie przyszywa się go do oka za pomocą trzech nierozkładalnych szwów, co zmniejsza ryzyko i minimalizuje czas trepanacji i otwarcia oka do mniej niż jednej minuty. Soczewka KPro umożliwia pooperacyjne badania okulistyczne i późniejsze operacje, takie jak operacja zaćmy. Ponadto KPro nie może przenosić żadnego czynnika zakaźnego, w tym COVID-19.


 

Źródło: Nocamels.com