Częstochowa: Blisko tysiąc pilotów do systemu komunikacji miejskiej trafi do niewidomych

Specjalne piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej ułatwią podróż przez miasto osobom niewidomym i niedowidzącym. Łącznie trafi do nich w najbliższym czasie niemal tysiąc tego typu urządzeń.
Współpracujące z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej piloty (pomagające w obsłudze osobom niewidomym i niedowidzącym) to kolejna – realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie – inwestycja, służąca dalszemu udoskonalaniu komunikacji zbiorowej w mieście. Zdalne urządzenia będą wykorzystywane przy 50 funkcjonujących od ubiegłego roku, tablicach świetlnych, zlokalizowanych w kluczowych dla komunikacji miejskiej przystankach autobusowych i tramwajowych (w tym również przy trzech centrach przesiadkowych, które niebawem zostaną oddane do użytku).
Zasada działania pilotów polega na zdalnym wywołaniu komunikatu głosowego, nadawanego z poziomu danej tablicy informacyjnej (takie wywołanie jest możliwe także wówczas, gdy ktoś  fizycznie wciśnie przycisk znajdujący się na słupie każdej tablicy). Informacje, jakie można będzie uzyskać, to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach.
Piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej trafią do niemal tysiąca mieszkańców z dysfunkcjami wzroku. Dystrybucją urządzeń zajmie się częstochowskie koło Polskiego Związku Niewidomych przy wsparciu społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, radnego Tomasza Tyla.
Przekazanie pierwszych pilotów nastąpiło 20 stycznia podczas spotkania prasowego na terenie nowego centrum przesiadkowego przy Skwerze Junaków na Rakowie.
W spotkaniu, oprócz przedstawicieli miasta z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele uczestniczyli też reprezentanci środowiska osób niewidomych i niedowidzących z Iloną Juszczyk – kierownikiem częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych.


 

Źródło: UM Częstochowa