Mazowsze: samorządy uruchomiły infolinie dla potrzebujących transportu na szczepienie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki opublikował numery telefonów gminnych infolinii dla osób, którym przysługuje transport do punktu szczepień przeciw COVID-19. Lista ponad trzystu kontaktów dostępna jest na stronie urzędu. Infolinię uruchomiły wszystkie samorządy – zapewniła rzeczniczka MUW.
Zgodnie z ustaleniami strony rządowej ze stroną samorządową rząd dofinansuje transport dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, a także dla osób powyżej 70 roku życia, mających trudności w samodzielnym dotarciu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Samorządy, zgodnie z zaleceniami, uruchamiają linie telefoniczne, na które mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do punktów szczepień. Mazowiecki Urząd Wojewódzki listę numerów od 314 urzędów gminnych i miejskich opublikował pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/narodowy-program-szczepien–dane-kontaktowe.
Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz w rozmowie z PAP wskazała, że o formie i sposobie uruchomienia infolinii decydowały samorządy. Wszystkim, jak wskazała, udało się to zadanie wypełnić. Niektóre zdecydowały się uruchomić numery stacjonarne, inne komórkowe, niektóre wykorzystują nowe numery, a niektóre już dostępne. Przykładowo Urząd m.st. Warszawy przeznaczył na to miejską infolinię 19 115.
Po wnioskach samorządów rząd zdecydował, że gminy otrzymają ponadto dofinasowanie etatu koordynatora gminnej infolinii. Jak poinformował PAP przed tygodniem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, w każdej gminie taki etat będzie dofinansowany w kwocie 3 tysięcy złotych brutto.
Seniorzy w Polsce będą szczepieni od 25 stycznia. Od 15 stycznia na szczepienia zapisują się osoby powyżej 80. roku. W piątek o godz. 6.00 rusza rejestracja dla osób powyżej 70 lat.


 

Źródło: PAP / Agnieszka Ziemska