Szczepienia w Domach Pomocy Społecznej precyzyjnie planowane

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg wzięła udział w spotkaniu z dyrektorami wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkich. Tematem videokonferencji, w której uczestniczył także wiceminister Stanisław Szwed, były przygotowania do szczepień przeciwko Covid-19 wśród mieszkańców domów pomocy społecznej.
– „Każda szczepionka jest na wagę złota, więc informacje na temat liczby osób, które będą chciały się zaszczepić, muszą być bardzo precyzyjne – mówiła podczas spotkania minister Marlena Maląg.
W etapie I programu zaszczepieni zostaną m.in. mieszkańcy domów pomocy społecznej i prywatnych placówek całodobowej opieki. Ministerstwo Rodziny poprosiło urzędy wojewódzkie, by we współpracy z placówkami przygotowały listy pensjonariuszy, którzy będą chcieli skorzystać ze szczepionki wraz ze wskazaniem najbliższej placówki POZ względnie szpitala węzłowego, w którym będzie można skorzystać ze szczepienia.
Szczepienia w etapie I, obejmującym także m.in. osoby powyżej 60 roku życia, jak i nauczycieli oraz pracowników instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, mają ruszyć w drugiej połowie stycznia.
Obecnie szczepionkę przyjmują osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych (etap 0).


 

Źródło: MRiPS