Świętokrzyskie: wykryto ogniska koronawirusa w trzech domach pomocy społecznej

W trzech domach pomocy społecznej w woj. świętokrzyskim potwierdzono w ostatnich dniach ogniska koronawirusa. W pomoc placówkom zaangażowano żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przeprowadzili akcje wymazowe.
Nowe ogniska zakażeń wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono m.in. w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach. Dyrektor placówki Piotr Chałupka poinformował PAP, że stan pensjonariuszy jest dobry, większość z nich była wcześniej zaszczepiona, a zakażenie przechodzi bezobjawowo. Do tej pory zakażenie potwierdzono u kilku osób, które zostały odizolowane od reszty mieszkańców.
Pojedyncze przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono także w Rodzinnym Domu Pomocy w Wąchocku i w Domu Pomocy Społecznej Sadyba w Skwirzowej w gminie Łoniów. W związku z tym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zdecydowała o przeprowadzeniu w tych placówkach badań wymazowych w trybie interwencyjnym.
„3 lutego sześć zespołów wymazowych 10 ŚBOT pobrało badania od 150 mieszkańców DPS-ów i od personelu. Stan pensjonariuszy jest dobry” – poinformował rzecznik jednostki kpt. Marcin Kowal.
Zaznaczył, że w podobne akcje żołnierze są angażowani od początku pandemii. Do te pory w 42 domach pomocy społecznej świętokrzyscy terytorialsi pobrali ponad 6 tys. wymazów, a w ramach wszystkich działań ponad 62 tys. próbek.
„Dodatkowo każdego dnia ponad 50 żołnierzy 10 ŚBOT wspiera akcję szczepień, punkty poboru wymazów, personel pięciu stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz policjantów w monitorowaniu kwarantanny” – dodał. WOT wspiera też pracę kilkunastu szpitali tymczasowych. Żołnierze realizują także transporty sprzętu medycznego do szpitali.
Minionej doby w woj. świętokrzyskim potwierdzono 1439 nowych zakażeń koronawirusem. Wykonano 5277 testów. Z powodu COVID-19 zmarły dwie osoby.


 

Źródło: PAP / Wiktor Dziarmaga