Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu: Ruszyła zbiórka perfum dla podopiecznych Ośrodka Dla Niewidomych w Owińskach

Z inicjatywy Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu włączył się do zbiórki pt. „Biblioteka zapachów” dla dzieci niewidomych z Ośrodka w Owińskach.
Deprywacja sensoryczna jednego zmysłu wyostrza pozostałe. Dla osób niewidomych i niedowidzących nadrzędnymi sposobami poznawania świata stają się słuch, węch i dotyk. Dzieci dotknięte tego typu niesprawnością zanurzają się przez to pełniej w świecie zapachów i aromatów. Dokładnie w tym chcemy im pomóc – w rozwijaniu kompetencji poznawczych przez stymulację zmysłu węchu, w najlepszej dla dzieci formie, przez zabawę i doświadczenia empiryczne.
Zbiórka obejmuje perfumy oraz wody toaletowe. Uwaga – to mogą być zupełne resztki – wystarczy niekiedy parę kropel na dnie pojemnika. Oddawać też oczywiście można nieotwarte lub częściowo zużyte fiolki – czasem dany zapach nie koresponduje z naszą osobowością i taki nietrafiony prezent może znaleźć praktyczne zastosowanie i przysłużyć się szczytnemu celowi.
Perfumy można oddawać do specjalnie oznakowanego kartonu umieszczonego przy szatni w gmachu głównym Uniwersytetu Ekonomicznego do 15 stycznia 2021 r. Po zakończeniu zbiórki zostaną one spakowane i wysłane do ośrodka w Owińskach.


 

Źródło: Materiały nadesłane