Premier: 100 dni solidarności w walce z COVID-19 to nowy plan na najbliższe miesiące

Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja przyświecały nam w pracy nad planem 100 dni solidarności w walce z COVID; przedsiębiorcom, którzy działają w branży turystyki zimowej, zapewnimy rekompensaty, nikogo nie zostawimy bez wsparcia – zapewnia premier Mateusz Morawiecki w spocie.
Premier Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili w sobotę zasady dotyczące sytuacji epidemicznej. Później na koncie facebookowym szefa rządu zamieszczono krótki spot.
„Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja – to zasady, które przyświecały nam w pracy nad planem +100 dni solidarności w walce z COVID+” – mówił premier na nagraniu.
Jak przekonuje, plan opracowano po to, żeby w „najbliższych tygodniach nasze życie i codzienne obowiązki były trochę bardziej przewidywalne”.
„Robimy co w naszej mocy, aby nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną” – tłumaczy.
Morawiecki wskazał, że od 28 listopada aż do zakończenia świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywały nowe zasady. W tym czasie zostaną otwarte sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. „Będziemy jednak monitorować stan przestrzegania zasad sanitarnych i od tego zależeć będzie funkcjonowanie handlu” – zaznaczył premier.
Jak dodał, dla ograniczenia transmisji wirusa, zasięgając opinii epidemiologów „zdecydowaliśmy o organizacji przerwy w zajęciach szkolnych w jednym terminie dla całej Polski, od 4 do 17 stycznia, bez możliwości organizacji wyjazdów na wypoczynek zimowy”.
„Przedsiębiorcom, którzy działają w branży turystyki zimowej zapewnimy rekompensaty i podobnie jak wiosną nikogo nie zostawimy bez wsparcia” – zapewnił.
Jak dodał, krok do kroku, aż do chwili, gdy dostępne będą pierwsze dawki szczepionki przeciw wirusowi, „będziemy starali się ograniczać liczbę zachorowań”.
„Znoszenie, ale także nakładanie obostrzeń będzie zależało od przestrzegania zasad sanitarnych, od liczby zachorowań oraz od wydolności systemu ochrony zdrowia” – wskazał.
„Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja. Tylko działając solidarnie uda nam się wygrać z koronawirusem” – podkreślił premier.


 

Źródło: PAP / Rafał Białkowski