Ochronić rodziny, seniorów i niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny opracowuje plan działań przed drugą falą COVID-19

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje zespół ds. planowania działań, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19. – Naszym priorytetem jest ochrona polskich rodzin, seniorów, osób niepełnosprawnych, a także pracowników i pracodawców – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Funkcjonujący w resorcie zespół ma za zadanie opracować plan działania, którego głównym celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 przed nadejściem drugiej fali epidemii, a także przygotowanie instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych oraz pozostających w pieczy zastępczej na zagrożenia z tym związane.
Jak zaznacza minister Marlena Maląg, ochrona polskich rodzin, seniorów, osób z niepełnosprawnościami a także pracowników i pracodawców to priorytet w działaniach ministerstwa. – Dotychczasowe działania resortu, którym kieruję, pozwoliły polskim rodzinom przejść przez ten trudny czas w ostatnich miesiącach – mówi minister. – Zależy nam na skutecznej ochronie polskich rodzin. Zdajemy sobie sprawę, że pandemia odbiła się na codziennym życiu wielu polskich rodzin – dodaje.

Ochrona rodzin i miejsc pracy

Minister Maląg jako przykład działań chroniących polskie rodziny wskazała tarcze, czyli pakiety pomocowe skierowane do przedsiębiorców i pracowników. – Dzięki instrumentom tarczy państwo polskie uratowało i nadal ratuje liczne miejsca pracy i co najważniejsze daje poczucie bezpieczeństwa milionom rodzin – podkreśla minister.
Rządowe wsparcie na ochronę miejsc pracy to już ponad 123 mld zł. To ponad 5 milionów uratowanych miejsc pracy. Na bieżąco wypłacane jest nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. To już ponad 172 mln zł wsparcia dla osób, które straciły pracę w wyniku pandemii.
Wsparcie dla rodzin to również realizowane przez resort liczne programy społeczne, z „Rodziną 500 Plus” na czele. Aktualnie trwa nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Dobry Start”, czyli jednorazowego świadczenia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. – Gwarancja ciągłości wypłaty świadczeń to dla polskich rodzin gwarancja bezpieczeństwa – podkreśla minister Marlena Maląg.


 

Źródło: MRPiPS