Przeglądarka 94/20.11.2020

NIEWIDOMY, SAMOTNY SENIOR A FORMALNOŚCI W ZUS-IE – PRZYPADEK TRUDNY, ALE CZY BEZNADZIEJNY?

Ma 87 lat, jest niewidomy, samotny i… nie jest w stanie załatwić prostej sprawy w ZUS-ie. Pan Marian, mieszkaniec Krakowa, od dwóch tygodni stara się zmienić swój numer konta. Sprawa okazuje się niemożliwa do załatwienia dla seniora. Czy ZUS w pandemicznych procedurach przewidział miejsce na trudne przypadki?
Czytaj całość na Radiokrakow.pl

„WIEDŹMY”. OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE KRYTYKUJĄ FILM. POSZŁO O POSTAĆ GRANĄ PRZEZ ANNE HATHAWAY

Członkowie organizacji osób niepełnosprawnych i paraolimpijczycy potępili przedstawienie tytułowych postaci w wydanym niedawno przez Warner Bros filmie „Wiedźmy” (ang. „The Witches”) w reżyseri Roberta Zemeckisa (trylogia „Powrót do przyszłości”, „Forrest Gump”).
Film „Wiedźmy” Roberta Zemeckisa jest remakiem obrazu z 1990 roku na podstawie powieści Roalda Dahla o tym samym tytule.
W filmie postać Anne Hathaway (Jej Wysokość Wiedźma) ma dłonie, które sugerują, iż jest chora na ektrodaktylię, schorzenie charakteryzujące się całkowitym lub częściowym brakiem palców u stóp lub dłoni.
Czytaj całość na Wprost.pl

Magiczna prawa stopa. Fatemeh Hamami – niepełnosprawna artystka, która zachwyciła Cristiano Ronaldo

Czy pięć minut może zdecydować o całym życiu? Jak najbardziej. Codziennie podejmujemy decyzje, które mają na nas pozytywny lub negatywny wpływ. W ten sposób rodzą się sukcesy i dramaty. Jednak czasami los wybiera sam. Bez żadnej konsultacji. Tak było w przypadku Fatemeh Hamami. Artystki, która z pasji do futbolu rysuje największych piłkarzy świata. Prawą stopą. Jedyną sprawną częścią swojego ciała. – Mimo tej przeciwności czuję wielką wdzięczność – mówi nam Iranka. Poznajcie jej niesamowitą historię.
Czytaj całość na Meczyki.pl

Raport Ordo Iuris o systemie wsparcia osób niepełnosprawnych

Bon terapeutyczny, powołanie funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej czy możliwość pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej – to niektóre z propozycji systemu wsparcia, które przedstawił w raporcie Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris jako rozwiązania zmian legislacyjnych.
Jak powiedział Polskiemu Radiu wiceprezes Instytutu Ordo Iuris Tymoteusz Zych, środowiska osób niepełnosprawnych postulują zmianę w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.
Czytaj całość na Zachod.pl

Niepełnosprawny biegacz zabił swoją dziewczynę. Teraz boi się wyjść z więzienia

Były biegacz z RPA Oscar Pistorius, zyskał sławę dzięki metalowym nogom i równej rywalizacji z pełnosprawnymi zawodnikami. Zyskał sobie tym również sympatię całego sportowego świata. Jednak podczas walentynek w 2013 roku zastrzelił swoją dziewczynę i jego legenda legła w gruzach. Za tę zbrodnię otrzymał karę więzienia, z którego jak podają media, boi się teraz wyjść.
Czytaj całość na Zestadionu.pl