Przeglądarka 84/16.10.2020

Matka pozwoliła umrzeć niepełnosprawnej córce. Odpowie za okrutne zabójstwo

Matka z Minnesoty jest oskarżona o zabójstwo 13-letniej niepełnosprawnej córki. Wyłączyła alarm w urządzeniu, od którego zależało życie dziecka.
Elise C. Nelson (35 l.) z Paynesville w Minnesocie pozwoliła umrzeć córce Kylie Larson (13 l.). Zrobiła to z rozmysłem, a dziecko męczyło się przez kilka dni.
Kylie od urodzenia była głęboko niepełnosprawna. W wyniku komplikacji przy porodzie urodziła się niedotleniona, z paraliżem dziecięcym. Przez całe życie musiała używać pulsoksymetru – urządzenia, które alarmowało, gdy dziewczynce niebezpiecznie spadało tętno, lub poziom tlenu we krwi.
Czytaj całość na se.pl

Gotyk i nowoczesność. Opolska katedra przyjazna niepełnosprawnym

Opolska katedra po trzech latach renowacji ukazała gotyckie piękno swego wnętrza. Robi ono ogromne wrażenie, a zarazem wypełnia się elektronicznymi nowinkami. Dzięki nim także osoby niedosłyszące i słabo widzące będą mogły pełniej uczestniczyć w liturgii i bez przeszkód chłonąć historię oraz architektoniczny artyzm najważniejszego kościoła diecezji opolskiej.
Czytaj całość na tvp.pl

Pierwszeństwo osoby niepełnosprawnej w konkursie na stanowisko urzędnicze

Czy ustalając procent zatrudnienia osób niepełnosprawnych do konkursu na stanowisko urzędnicze, uwzględnia się wszystkich pracowników łącznie z nauczycielami, czy tylko pracowników niepedagogicznych? Kiedy osoba niepełnosprawna ma pierwszeństwo przy objęciu stanowiska urzędniczego?
Odpowiedź:
Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ustala się z uwzględnieniem ogółu zatrudnionych pracowników. Osoba niepełnosprawna ma pierwszeństwo w zatrudnieniu, o ile znajdzie się w gronie osób spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe do objęcia wolnego stanowiska.
Czytaj całość na portaloswiatowy.pl

Opole zyskało sześć nowych miejsc przyjaznych seniorom i osobom niepełnosprawnym

Sześć kolejnych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i firm usługowych w Opolu otrzymało certyfikaty przyznawane w ramach III edycji konkursu „Miejsca przyjazne seniorom i niepełnosprawnym”.
– Chcieliśmy wyróżnić miejsca, w których seniorzy i osoby niepełnosprawne czują się dobrze, są życzliwie traktowani i mogą skorzystać z wysokiej jakości usług – mówi Mateusz Szpryngiel z Wydziału Polityki Społecznej opolskiego ratusza. – Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach.
Czytaj całość na radio.opole.pl

Piaseczno dostępne dla wszystkich, czyli urzędnik stara się zrozumieć mieszkańca z niepełnosprawnościami

Dwudziestu sześciu pracowników Urzędu Miasta i Gminy wzięło udział w dwudniowym szkoleniu poświęconym barierom architektonicznym w przestrzeni publicznej oraz w budynkach użyteczności publicznej. Jednym z elementów były praktyczne warsztaty pozwalające wczuć się w sytuację osób z ograniczeniami mobilności, wzroku, słuchu a także osób starszych.
– Chciałabym, aby nasi pracownicy w sposób szczególny pochylili się nad dostosowaniem przestrzeni publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami. W związku z tym poprzez szkolenia musimy ich wyposażyć w odpowiednią wiedzę z zakresu aktualnych wymagań prawnych i technicznych, jakie powinny spełniać nasze chodniki, przejścia dla pieszych, miejsca dla niepełnosprawnych, place zabaw, ale również urzędy, szkoły czy obiekty kultury. Najważniejsze są jednak praktyczne warsztaty pokazujące naszym pracownikom, jakie skutki niosą ich decyzje podejmowane w urzędzie, i z jakimi problemami spotykają się na co dzień niepełnosprawni mieszkańcy – mówi Hanna Kułakowska Michalak, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.
Czytaj całość na piaseczno.eu

Popek odwiedził niepełnosprawnego fana

Dla wielu możliwość bezpośredniego spotkania ze swoim idolem jest spełnieniem marzeń. Z różnych powodów bywa to niemożliwe, ale czasem artyści sami przychodzą z pomocą, odwiedzając swoich słuchaczy. Tak właśnie kilka dni temu zrobił Popek, który przyjechał do swojego niepełnosprawnego słuchacza. Za każdym razem kiedy widzimy podobne obrazki, robią one na nas ogromne wrażenie i napawają szacunkiem do muzyków, poświęcających swój czas na wizyty.
– Kuba, czy to ty? Przejechałem tysiąc kilometrów dla ciebie, ale czego się nie robi dla Kuby – powiedział wchodząc do pokoju Kuby Popek.
Czytaj całość na cgm.pl