Proteza dłoni z Politechniki Krakowskiej najlepsza w konkursie Pro Juvenes

Prototyp elektronicznej protezy dłoni autorstwa Agnieszki Tkaczyk, studentki Politechniki Krakowskiej, zwyciężył w ósmym konkursie Pro Juvenes i zdobył miano najlepszego studenckiego projektu roku. Laureatka pomysł zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema.
Wynalazek może pomóc osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania.
„W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia” – wyjaśniła Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej PK.
W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty.
„Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji” – zapowiedziała autorka rozwiązania.
Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema.
„Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji” – wyznała.
Studentka zrealizowała projekt we współpracy z firmą ABB.
Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej organizuje konkurs Pro Juvenes od 2013 r. Celem przedsięwzięcia jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów wspierających potencjał młodych ludzi.


 

Źródło: Naukawpolsce.pap.pl / Beata Kołodziej