Przeglądarka 91/10.11.2020

Świadczenia dla niepełnosprawnych. Rząd od 6 lat poprawia przepisy

Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest opiekunom osób niepełnosprawnych na podstawie niezgodnych z Konstytucją przepisów. Rządzący od 6 lat wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie poprawili przepisów.
Świadczenie pielęgnacyjne, podobnie jak specjalny zasiłek opiekuńczy okazały się nieosiągalne dla Pana S., który opiekuje się niepełnosprawną matką.
Na absurdalne, niesprawiedliwe i niezgodne z Konstytucją przepisy zwraca uwagę posłanka Urszula Zielińska w interpelacji do minister rodziny Marleny Maląg.
Czytaj całość na radiozet.pl

Białoruś: Ulicami Mińska przeszedł drugi marsz niepełnosprawnych

Około 100 osób uczestniczyło w czwartek w antyrządowym proteście osób niepełnosprawnych w Mińsku – informuje białoruski portal TUT.by. To drugi taki marsz w ciągu tygodnia, pierwszy odbył się 15 października.
Uczestnicy demonstracji zebrali się na placu Niepodległości nieopodal symbolicznego w stolicy Białorusi punktu oporu – kościoła świętych Szymona i Heleny, zwanego Czerwonym Kościołem. Prospektem Niepodległości niepełnosprawni na wózkach i poruszający się o kulach przeszli pod gmach KGB, gdzie przetrzymywani są czołowi opozycjoniści. Tam skandowano: „Uwolnijcie ich!”, „Wolność dla więźniów politycznych”, „Trybunał!”.
Czytaj całość na wnp.pl

Pewnego dnia w Polsce będzie obowiązek zabijania niepełnosprawnych płodów, bo Kaja Godek nie rozumie, że nie każdy musi żyć według jej reguł

Zanim przejdę do felietonu właściwego, chciałbym zauważyć, że w Polsce z powodu koronawirusa zmarło już 4019 osób. Dzieje się tak w dużej mierze z powodu braków w sprzęcie, braków lekarzy, braków miejsc w szpitalach, za które bezpośrednio odpowiedzialni są Łukasz Szumowski, Mateusz Morawiecki czy wreszcie Jarosław Kaczyński, którzy ostatnie miesiące radośnie spędzili pod znakiem Margotów, zwierząt futerkowych, a teraz liczą na temat aborcji.
Przez niekompetencję PiS giną ludzie. To nie jest populizm, to są fakty. Nie da się uniknąć ofiar koronawirusa, ale gdyby PiS rządził dobrze, to zmarłoby znacznie mniej osób. A liczymy tylko ofiary koronawirusa. Przestaliśmy liczyć statystyki zmarłych, którzy nie otrzymują pomocy z powodu zawałów serca czy nowotworów. Nie jest więc żadną chlubą troszczyć się o życie embrionów, gdy na naszej zmianie z powodu naszych zaniedbań hurtem umierają ludzie.
Czytaj całość na bezprawnik.pl

Kasy z myślą o osobach niepełnosprawnych w drogeriach Rossmann

Od połowy października 2020 w sklepach Rossmann, między innymi w Warszawie, Lublinie czy Białymstoku wdrożono nowe kasy, które łączą funkcje kas tradycyjnych i samoobsługowych oraz są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na dlahandlu.pl

Chorzy psychicznie przykuci do łańcucha, zamykani w klatkach [RAPORT HRW]

Setki tysięcy ludzi z chorobami psychicznymi na całym świecie są traktowani w skandaliczny sposób – alarmuje Human Rights Watch. Z przygotowanego przez organizację raportu wynika, że mężczyźni, kobiety i dzieci, niektóre nawet w wieku 10 lat, są zakuwani w kajdanki, trzymani na łańcuchu, więzieni w klatkach czy oborach przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Tak dzieje się w około 60 krajach w Azji, Afryce, Europie, na Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach.
W październiku 2020 r. ukazał się raport Human Rights Watch pt. “Living in Chains: Shackling of People with Psychosocial Disabilities Worldwide”. Celem jego autorów było zbadanie, w jaki sposób osoby z zaburzeniami psychicznymi są traktowane na całym świecie. Okazuje się, że są kraje, gdzie są one zakuwane w kajdany, trzymane na łańcuchach, więzione w klatkach czy oborach. Tak postępuje się z nimi nie tylko w instytucjach zdrowotnych, lecz także w ich własnych domach. Wszystko z powodu powszechnej stygmatyzacji i braku usług w zakresie zdrowia psychicznego.
Czytaj całość na pulsmedycyny.pl

Wytykanie palcami, omijanie – „koronawirusowy trąd”

Pandemia koronawirusa potrafi wywołać strach, ale także budzi u niektórych ogromne pokłady negatywnych emocji. Do takiej sytuacji doszło na Podkarpaciu.
Po tym jak pojawiła się informacja o zakażeniach koronawirusem u dwóch osób w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Tarnobrzegu okazuje się, że pracownicy byli traktowani na ulicy jak „trędowaci”. Dostawało się także ich dzieciom, które miały kłopot z tym aby pójść do szkoły!
Czytaj całość na korso24.pl

Usługi opiekuńcze będą przyznawane w trybie pilnym

W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia osoba wymagająca wsparcia będzie objęta usługami opiekuńczymi, zanim zostanie wydana decyzja w tej sprawie.
Wprowadzenie takiego rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Usługi opiekuńcze przysługują osobom samotnym i polegają na zapewnianiu im w miejscu zamieszkania pomocy w zaspokajaniu codziennych czynności życiowych oraz opieki higienicznej i pielęgnacyjnej.
Czytaj całość na gazetaprawna.pl