Przeglądarka 12/26.02.2020

Ponad połowa Lubuszan ma wadę wzroku. Zbyt dużo czasu spędzamy przed ekranami

Ponad połowa Lubuszan deklaruje, że ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu. 37 proc., że niewyraźnie widzi. – Mieszkańcy woj. lubuskiego są nieco mniej zadowoleni ze stanu zdrowia swoich oczu niż reszta Polski – twierdzą eksperci z Vision Express.
W ramach ogólnopolskiej kampanii Wielkie Badanie Wzroku, firma przeprowadziła badania w 220 salonach optycznych, w tym w Zielonej Górze i Gorzowie.
Wg ekspertów Vision Express zaledwie 21 proc. z przebadanych stwierdził, że stan zdrowia jego oczu jest bardzo dobry. 44 proc. uznało, że „raczej dobry”, 35 proc. (w całej Polsce 24 proc.) wybrało opcję „raczej lub bardzo zły”.
Czytaj całość na wyborcza.pl

Przed ślepotą uciekamy szybciej, ale wciąż za wolno

Kolejki do usunięcia zaćmy znikają. Równocześnie małopolskie dzieci z chorymi oczami pomocy w Krakowie nie znajdują i muszą jeździć na Śląsk, gdzie specjalistów także brakuje.
Jeszcze kilka lat temu pacjenci z zaćmą na jej usunięcie czekali nawet 3 lata, bijąc wszelkie rekordy. Terminy zaczęły się radykalnie skracać dopiero rok temu, po zniesieniu przez NFZ limitów na wykonywanie tych zabiegów. Małopolski oddział funduszu w tym roku na ten cel wyda aż 60 mln – o 22 mln zł więcej niż w 2016 roku.
Czytaj całość na gazetakrakowska.pl

Skradziony pies przewodnik wrócił do właściciela

Półtoraroczny owczarek niemiecki został skradziony z podwórka niewidomego właściciela. Na szczęście, po nagłośnieniu sprawy przez stację telewizyjną, jeden ze złodziei poczuł przypływ wyrzutów sumienia i postanowił oddać psa.
Półtoraroczny owczarek niemiecki imieniem Lucca przeszedł specjalne szkolenie dla psów przewodników. Aktualnie mieszka z niewidomym Kevinem Coachmenem.  Jak ujawnił mężczyzna w rozmowie z ABC 7, po trzech miesiącach wspólnego życia, nie wyobraża już sobie, jak mógłby funkcjonować bez psa.
Czytaj całość na popularne.pl

W katowickim urzędzie „nie mają standardów przepuszczania niepełnosprawnych”

Pani Katarzyna wybrała się do Urzędu Miasta w Katowicach przy rynku, żeby załatwić sprawy dotyczące podatku od nieruchomości. – To było moje szóste podejście, bo za każdym razem kolejki mnie przerażały. Tym razem więc postanowiłam podejść do urzędniczki poza kolejką – opowiada niepełnosprawna kobieta.
– Z powodu niepełnosprawności nie daję rady stać w kolejkach, a za każdym razem okazywało się, że będzie co najmniej godzina oczekiwania. Kapitulowałam kilka razy, mimo że przyjeżdżałam do urzędu z samego rana – mówi pani Katarzyna.
Czytaj całość na wyborcza.pl

Sąd Rejonowy w Oleśnicy z barierami dla niepełnosprawnych.

Nasi rozmówcy, którzy poprosili o anonimowość zmuszeni byli jakiś czas temu przyjechać do Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Nie przypuszczali jednak, że w takiej instytucji będą musieli zmierzyć się z wielkimi trudnościami.
W charakterze świadka na jednej z rozpraw powołany został niepełnosprawny syn naszych rozmówców, który od wielu już lat porusza się na wózku inwalidzkim.
– Syn kiedy był nastolatkiem uległ wypadkowi nad wodą. Od tamtej pory porusza się jedynie na wózku. Po wielu wizytach u terapeutów dostosował się do obecnej sytuacji, ale to naprawdę nie było proste – mówią rodzice młodego mężczyzny.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Seksualnie znęcał się nad niepełnosprawną córką!? 69-letni mężczyzna usłyszał zarzut kazirodztwa

Dramat w Dąbrowicach. 69-latek miał seksualnie wykorzystywać swoją niepełnosprawną intelektualnie córkę. Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał prokuratorskie zarzuty i decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Cała miejscowość aż grzmi, a mieszkańcy nie dowierzają w to, co miało wydarzyć się tuż obok nich…
Czytaj całość na kutno.net.pl

Niepełnosprawne kobiety szukały duchowego przewodnika. Znalazły oprawcę

Zamówiony przez L’Arche International raport w sprawie Kanadyjczyka Jeana Vaniera, założyciela tej międzynarodowej federacji wspólnot osób z niepełnosprawnością intelektualną, zarzuca mu seksualne wykorzystywanie kobiet.
O szczegółach raportu, zleconego brytyjskiej GCPS Consulting Group w 2019 roku, poinformowała w sobotę sama L’Arche (Arka), która komunikat z konkluzjami dokumentu przesłała do wszystkich swoich wspólnot w 38 krajach świata.
Raport dokumentuje fakty, dowodzące, iż w latach 1970–2005 Vanier angażował się w „manipulacyjne relacje seksualne” i wykorzystał sześć kobiet. Dokument nie wyklucza, że ofiar było więcej.
Czytaj całość na niezalezna.pl

Olkusz. Seniorzy i niepełnosprawni są rozgoryczeni. Stawki za usługi opiekuńcze wzrosły o 100 proc.

87-letnia Zofia Rzeźnicka z Olkusza jest po dwóch wylewach. Nie może poruszać się samodzielnie. Skazana jest na pomoc opiekunek z Ośrodka Pomocy Społecznej. Od 1 stycznia musiała ograniczyć korzystanie z ich usług, bo o 100 proc. wzrosły stawki za usługi opiekuńcze. – Zostałam skazana na umieranie w samotności – skarży się.
Czytaj całość na gazetakrakowska.pl