Wspomnienie: Henryk Pięta – 1946-2020

 

„Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno”

Jan Twardowski


 

Na dwa dni przed Świętem Zmarłych wspominamy tych, którzy od nas odeszli na zawsze lecz pozostali w naszej pamięci. To osoby, które swoje życie poświęcili służąc niepełnosprawnym i oddając im całe swoje serce. To również osoby, które mimo swojej niepełnosprawności, pokonując trudności i bariery osiągnęli w swoim życiu tak wiele. Zatrzymajmy się zatem na chwilę i powspominajmy razem.

Henryk Pięta – 1946-2020

Pływak i niezmordowany działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Założyciel i wieloletni Prezes klubu WSSiRN START w Katowicach oraz wieloletni członek zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
W latach 1987-1993 Henryk Pięta pracował społecznie w Zrzeszeniu Sportowym Spółdzielczości Pracy START Katowice, jednocześnie brał udział w zajęciach treningowych sekcji pływackiej, których efektem były medale podczas Mistrzostw Polski w Pływaniu. W 1997 przekształcił Zrzeszenie w Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START Katowice.
W czasie swojej działalności w Stowarzyszeniu wychował 16 paraolimpijczyków, którzy zdobyli 18 medali w tym 3 złote. Wielokrotnie jego zawodnicy wracali z medalami Mistrzostw Świata, Europy czy Polski zarówno w dyscyplinach indywidualnych jak i drużynowych. W okresie swojej działalności zorganizował wielokrotnie Mistrzostwa Polski w pływaniu, podnoszeniu ciężarów, goalballu, tenisie stołowym, łucznictwie, koszykówce na wózkach oraz wiele imprez regionalnych i integracyjnych.
Był wieloletnim Członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz v-ce Prezesem PZSN Start Warszawa w latach 2013 – 2017. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i Brązową Odznaką „Za Zasługi dla Sportu”.
Henryk Pięta zmarł 11 września 2020 r.