Tychy: Wzrasta liczba znaczników dźwiękowych dla niewidomych

Pierwsze w Tychach specjalne znaczniki Totupoint ułatwiające poruszanie się po mieście osobom niewidomym pojawiły się w ubiegłym roku. Wkrótce zostanie zamontowanych kolejnych 17 takich punktów. W sumie będzie ich już 52.
Znaczniki montowane są w punktach najbardziej newralgicznych i niebezpiecznych dla niewidomych m.in. przejściach dla pieszych, dworcach, przystankach komunikacji miejskiej czy przy schodach. Niewidomi zgodnie chwalą system i od początku zabiegali o to, by  takich punktów było w mieście jak najwięcej. W listopadzie zostaną zamontowane w kolejnych 17 miejscach.
– W tym roku większość znaczników zostanie zamontowana przy przejściach dla pieszych   często odwiedzanych przez niewidomych, zgodnie z sugestiami osób korzystających z tego systemu. Dwa znaczniki zostaną zamontowane na ulicy Sikorskiego ułatwiając dostanie się na teren Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany oraz przy wschodnim oraz północnym wejściu na teren ośrodka. Znaczniki pojawią się także na przejściu przy Wyszyńskiego (w pobliżu Megrez Szpital Wojewódzki i przychodni). Na ulicy Edukacji i Budowlanych zostanie zamontowanych 5 znaczników, ich lokalizacja będzie znajdowała się w bliskiej odległości od przystanków znajdujących się w ciągu tych dwóch ulic (np. przy Krytej Pływalni). Punkty Totupoint zostaną zamontowane także na czterech  przejściach dla pieszych na ulicy Jaśkowickej i Piłsudskiego,  a także przy sklepach odwiedzanych przez osoby niewidome m.in. na os. Z-1 – mówi Błażej Bronowski z Tyskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych.
Po zamontowaniu nowych znaczników Tychy staną się piątym w Polsce najlepiej oznakowanym dla niewidomych miastem. Po Łodzi (132), Gdańsku (103), Poznaniu (90), Wrocławiu (56).


 

Źródło: UM Tychy