Przeglądarka 51/26.06.2020

Integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej. Dzieci niewidome mogą tu odczuwać dźwięki

Integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej „Szósty zmysł” powstał pomiędzy ulicami Zieloną i Broniewskiego. Jest przeznaczony m.in. dla dzieci niepełnosprawnych, w tym niewidomych i niedowidzących. Jest tam miejsce do poznawania i odczuwania dźwięków, a także tworzenia muzyki.
Ogród jordanowski, jaki znajdował się między ul. Zieloną a Broniewskiego, świetnie kojarzą osoby, które chodzą na mecze piłkarskie na Stadion Miejski w Bielsku-Białej od strony Ratusza. Miejsce przez ostatnie lata odstraszało zaniedbanymi i zardzewiałymi konstrukcjami, które kiedyś były placem zabaw, nierównymi i połamanymi płytkami chodnikowymi oraz przygnębiającą atmosferą. Trudno w to uwierzyć, ale teraz to miejsce, które jest jedną z wizytówek miasta.
Czytaj całość na dziennikzachodni.pl

Sztuka wspinania według niewidomego Javiera Aguilara

Javier Aguilar poprowadził drogę To Su Puta Madre a Caballo 7c w Los Cahorros [Granada]. Dla wielu całkiem wkaszalne trudności, ale dla niewidomego życiowe osiągnięcie. Ba, Aguilar jest najprawdopodobniej pierwszym niewidomym wspinaczem, któremu udało się pokonać taką barierę w skałach.
Możemy sobie tylko wyobrazić, a przynajmniej spróbować, jak trudno jest rozpatentować, a później bezbłędnie pokonać drogę, nic nie widząc. Co jest w tej sztuce najtrudniejsze? Javier przyznaje, że odnalezienie stopni. O ile rękoma dużo łatwiej jest wyczuć skałę i trafić na odpowiedni chwyt, wpasowanie się w kluczowe stopnie jest już dużo bardziej skomplikowane.
Czytaj całość na wspinanie.pl

Jak spółka Srebrna i piekarnia znanej sieci utrudniają życie osobom z niepełnosprawnościami. „Jeszcze nikt mnie tak nie upokorzył

W ten sposób rozmowę z Małgorzatą Kujdą, prezeską Srebrnej, skwitowała Katarzyna Bierzanowska, aktywistka walcząca o równe traktowanie osób z niepełnosprawnością.
Osobę pełnosprawną od wejścia do piekarni dzielą tylko dwa schodki. Ale osoby z niepełnosprawnością muszą nadrobić kilka metrów, wejść pochylnią na podest i wzdłuż ściany dostać się do wejścia. To byłoby do pokonania, ale na pochylni przed wejściem do piekarni stanęły: składana drewniana reklama, stolik i krzesło. Taki tor przeszkód ustawiła piekarnia Oskroba przy pl. Zawiszy.
Czytaj całość na wyborcza.pl

Wrocław: Środowiska osób niepełnosprawnych popierają prezydenta Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda tak wiele dla nas zrobił przez swoją pierwszą kadencję; w ten sposób udowodnił, że sprawy osób niepełnosprawnych leżą mu na sercu – podkreślił wrocławski radny PiS Michał Piechel, który jest osobą niepełnosprawną.
Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl

F1. Przypadek Alexa Zanardiego inny niż Michaela Schumachera. Obrażenia są mniej poważne

Alex Zanardi miał wypadek w piątek, 19 czerwca. Włoch, razem z grupą paraolimpijczyków, brał udział w specjalnej sztafecie, której celem była promocja aktywności fizycznej wśród osób niepełnosprawnych. W pewnym momencie 53-latek stracił kontrolę nad handbikiem i uderzył czołowo w jadącą z naprzeciwka ciężarówkę.
Zanardi znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej i oddycha za pomocą respiratora, a lekarze uznają jego stan za „bardzo poważny”. Dlatego część mediów zaczęła porównywać sytuację Włocha do Michaela Schumachera.
Czytaj całość na sportowefakty.wp.pl

Lekarze nie wierzyli w Leszka, uwierzyli w niego mama i brat. I widać efekty u pięciolatka!

Gdy Leszek się urodził, nic nie wskazywało na to, że będzie niepełnosprawny. Okazało się, że jednak jest. Teraz chłopiec ma 5 lat i, wbrew wszystkiemu, robi postępy. Bo nikt tak w niego nie wierzy, jak mama i brat.
Droga z domu na przystanek autobusowy to 2 kilometry. Mama z synkiem idą pół godziny podziurawioną gruntówką. Jazda autobusem zajmuje 20 minut. Potem przesiadka na tramwaj. Jadą prawie godzinę. Jeszcze 15 minut pieszo, no i są w przedszkolu. Leszek spędza w nim 6 godzin. Potem wraca. Znowu z mamą.
Czytaj całość na expressbydgoski.pl