Warmińsko-mazurskie: koronawirus w DPS w Szyldaku – zakażonych 47 podopiecznych

W domu pomocy społecznej w Szyldaku pod Ostródą wykryto ognisko koronawirusa. Zakażenie potwierdzono u 47 podopiecznych, z których 5 ma być przewiezionych do szpitala. Potwierdzono zakażenie także u 15 pracowników DPS – poinformował rzecznik prasowy wojewody.
Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował, że w ostatnich dniach służby epidemiczne pobrały wymazy od 173 osób – pracowników i podopiecznych – Domu Pomocy Społecznej i Rodzinnym Domu Pomocy w Szyldaku w powiecie ostródzkim.
„Zakażenie potwierdzono u 47 podopiecznych placówki i 15 pracowników. 5 osób (3 pacjentów i 2 pracowników) zostanie ponownie przebadanych. Wśród osób, które już mają potwierdzone zakażenie 4 zostanie przewiezionych do szpitala w Ostródzie, jedna osoba z tego ośrodka przebywa w tym szpitalu od kilku dni” – poinformował rzecznik wojewody, dodając, że podopieczni DPS mają łagodne objawy zakażenia: kaszel i temperaturę.
Guzek poinformował, że personel tego domu opieki, 7 osób, przebywa razem z podopiecznymi. „Również pomoc pielęgniarska jest zapewniona” – dodał Guzek.
Rzecznik wojewody powiedział, że osoby z ujemnym wynikiem przebywają osobno. „Kuchnia i pralnia są w oddzielnej części z osobnym wejściem. Zaopatrzenie jest dostarczane. Środki ochrony osobistej są zabezpieczone w wystarczającej ilości” – powiedział Guzek i dodał, że dyrekcja ośrodka w Szyldaku pozostaje w stałym kontakcie z powiatowym sanepidem.
Ognisko koronawirusa w DPS w Szyldaku jest największym dotąd potwierdzonym w woj. warmińsko-mazurskim. Krzysztof Guzek poinformował, że w związku z tym dziś rano odbyło się zwołane przez wojewodę Artura Chojeckiego posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.
W piątek w woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono w sumie 87 zakażeń koronawirusem – to najwięcej od czasu ogłoszenia pandemii. W szpitalu w Elblągu zmarła 67-letnia kobieta. W sumie zanotowano w regionie 13 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.


 

Źródło: Pap / Joanna Kiewisz-Wojciechowska