Wielkopolskie: do poznańskiego szpitala trafi 30 podopiecznych DPS-ów zakażonych koronawirusem

30 podopiecznych DPS-ów w Rogowie i Chumiętkach w powiecie gostyńskim, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, trafi do poznańskiego szpitala zakaźnego. Decyzję o przewiezieniu zakażonych podjął wojewoda wielkopolski.
Jak tłumaczył w czwartek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu trafi łącznie 30 zakażonych – 10 podopiecznych z placówki w Rogowie oraz 20 osób z DPS w Chumiętkach.
„Decyzje o transporcie medycznym zakażonych do poznańskiego szpitala podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W ocenie wojewody chorzy to osoby starsze, często wymagające specjalistycznej opieki, zmagające się też z innymi schorzeniami; w szpitalu osoby te będą miały zapewnioną odpowiednią pomoc” – wskazał Stube.
W transporcie podopiecznych DPS-ów do szpitala w Poznaniu pomagać będą żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Stube podał, że według ostatnich danych na terenie powiatu gostyńskiego jest obecnie ponad 130 aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. Dodał, że przypadki te ograniczają się w głównej mierze do ognisk w Domach Pomocy Społecznej.
W środę wojewoda wielkopolski omówił sytuację epidemiczną na terenie powiatu gostyńskiego podczas wideokonferencji z udziałem starosty gostyńskiego, burmistrza Gostynia, oraz z przedstawicielami inspekcji sanitarnej, Domów Pomocy Społecznej oraz służb.
Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 6498 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego obecnie 801 to tzw. przypadki aktywne. Z powodu COVID-19 zmarło w regionie 249 osób, zaś 5448 wyzdrowiało.


 

Źródło: PAP / Anna Jowsa