Poznań: Miasto zaprasza do odnowionego Dziecińca pod Słońcem

Radny Paweł Sowa wraz z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim i miejskimi urzędnikami odwiedzili odrestaurowane Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem. Obie inwestycje wpisują się w program rewitalizacyjny „Na rzecz Warty”, który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom.
Prace zakończyły się na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że nie wszyscy mogli od razu podziwiać ich efekty. Trzeba było także odwołać oficjalne otwarcie.
W tym artykule skupimy się jednak tylko na Dziecińcu pod Słońcem, bowiem akurat ten zespół zabytkowych budynków wraz z ogrodem jordanowskim został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym z dysfunkcją wzroku.
Wszystkie obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono ogrodzenie. Każdy z obiektów posiada klimatyzację. Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim.
Zabytkową przestrzeń ogrodu jordanowskiego zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim przestrzenią dla prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej.
Podczas modernizacji pomyślano także o osobach z dysfunkcjami. Na terenie kompleksu znajduje się plac zabaw dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także makieta z opisem w alfabecie Braille’a. Obiekty znajdujące się na terenie kompleksu zostały naniesione do aplikacji TOTUPOINT. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące mogą dowiedzieć się, w jakim dokładnie miejscu się znajdują.


 

Źródło: poznan.pl