Przeglądarka 72/04.09.2020

Kontrowersyjny znak w Kołobrzegu – zakaz wjazdu dla niepełnosprawnych

Promocja miasta z wizerunkową rysą w tle, czyli zamieszanie wokół znaku drogowego postawionego przed wejściem na Jarmark Solny w Kołobrzegu. Miał informować o zakazie ruchu pojazdów, ale zdaniem części miejskich radnych i turystów – władze miasta pozwoliły na karygodny błąd, bo znak uderzał tylko w osoby niepełnosprawne.
Kilkadziesiąt straganów i imprezy towarzyszące. Odzież, rękodzieło, gastronomia, czyli coś dla ducha i dla ciała. Ulice wokół kołobrzeskiego magistratu zmieniły się nie do poznania. Jarmark Solny potrwa do 6 września.
Czytaj całość na tvp.pl

Pracodawcy nie wiedzą jak przetwarzać dane niepełnosprawnych pracowników

Orzeczenia o niepełnosprawności pracownika sprawiają kłopot pracodawcom. Pytają, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać i gdzie przechowywać, by nie naruszać RODO.
Temat jest  istotny dla pracodawców, którym w przypadku zatrudnienia takich osób przysługują odpowiednie uprawnienia i obowiązki (np. wypełnianie dokumentacji do ZUS czy kierowanie pracownika na profilaktyczne badania pracownicze), ale również dla samego pracownika, który może ubiegać się o ulgi i świadczenia.
Czytaj całość na rp.pl

„Kto by pomyślał, że w niepełnosprawnym dziecku jest taki lew i duch walki? Nasza Junia taka jest”

– Ucieczka z Ukrainy i życie z niepełnosprawnym dzieckiem nauczyły nas, że nie należy przyzwyczajać się do planów i dobrze jest być przygotowanym na to, że te plany będą się błyskawicznie zmieniać w zależności od sytuacji. Ciągle błogosławimy chwilę, kiedy znaleźliśmy się w Polsce.
– Polska stała się dla nas drugim domem. Dostaliśmy pomoc, życzliwość, otwarte serca. W naszej sytuacji to najlepsze, co mogło nas spotkać – mówi Oksana, mama Junii. – Tęsknię za najbliższą rodziną pozostawioną na Ukrainie, ale nie mamy do czego wracać. Wojna niepewność, beznadzieja.
Junia urodziła się w 2000 roku. Rodzice od początku wiedzieli, że coś jest nie tak. Malutkie ciało córeczki wyginało się nienaturalnie, a mięśnie cały czas pozostawały napięte. Wtedy jeszcze patrzyli na to przez różowe okulary. Liczyli, że objawy miną, a Junia zacznie się normalnie rozwijać. Odbyli dziesiątki wizyt u lekarzy i zrobili wiele zupełnie niepotrzebnych badań. Diagnozy nie udało się uzyskać. Wszystko robili na własną rękę. Szukając pomocy, jeździli do Moskwy, Kijowa, Petersburga czy Charkowa. Ciężko zarobione pieniądze płynęły szeroką strugą, bo większość badań i konsultacji przeprowadzali prywatnie.
Czytaj całość na aleteia.org

Jak niewidome dzieci mają zachować bezpieczny dystans?

Z takim wyzwaniem w czasie pandemii musi się zmierzyć Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w podpoznańskich Owińskach, by jego wychowankowie mogli 1 września rozpocząć naukę.
Do placówki przyjadą dzieci z całej Polski, także z czerwonych powiatów. Część rodziców już zrezygnowała z przywozu dzieci – mówi dyrektor ośrodka Bartłomiej Maternicki.
Mamy duże wątpliwości, ponieważ takie dzieci będą miały problem z zachowaniem dystansu i tutaj tego się najbardziej obawiamy. Też kwestia u takich dzieci dotyku. To jest zmysł, tu jest ważne, by w czasie pandemii tego dotyku nie było. Tu też mamy bardzo duże obiekcje, czy coś się nie wydarzy.
Czytaj całość na radiopoznan.fm

Precedensowy wyrok dla równego traktowania opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Prawo do emerytury nie może automatycznie przekreślać możliwości ubiegania się przez opiekuna osoby niepełnosprawnej o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Osoby mające prawo do emerytury, i to w niższej wysokości niż świadczenie pielęgnacyjne, także powinny mieć możliwość dokonywania wyboru pomiędzy wykluczającymi się świadczeniami z systemu zabezpieczenia społecznego – uznał WSA w Rzeszowie.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, to precedensowa sprawa  dla równego traktowania opiekunów osób niepełnosprawnych. Opiekunce osoby z niepełnosprawnością przyznano świadczenie pielęgnacyjne pomimo ustalonego prawa do emerytury.
Decyzja wydana w następstwie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie jest ważnym krokiem na drodze do równego traktowania wszystkich opiekunów i opiekunek osób z niepełnosprawnościami w zakresie wsparcia publicznego. M.B. otrzymała świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością mimo ustalonego prawa do emerytury. To skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który uznał, że brak możliwości dokonania wyboru między świadczeniami naruszałby zasadę równego traktowania.
Czytaj całość na prawo.pl