Przeglądarka 61/03.08.2020

Artyście bez rąk w Świdnicy odmówiono karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych

Za sprawą swojego talentu Mariusz Kędzierski zdobył uznanie i licznych fanów na całym świecie. 28-latek znakomicie rysuje, ale z przytrzymaniem drzwi do samochodu przy wysiadaniu ma już problem. Powodem jest genetyczna wada, która pozbawiła go rąk. Dla komisji orzekającej o niepełnosprawności w Świdnicy brak rąk to za mało, by mógł otrzymać prawo do korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Mariusz Kędzierski urodził się bez rąk, ale już jako trzylatek chciał rysować i krok po kroku rozwijał swój talent. “W 2013 roku zajął drugie miejsce w konkursie “Best Global Artist Vienna 2013” podczas Vienna Showcase 2013. W 2015 roku wyruszył w podróż po Europie, by inspirować ludzi poprzez sztukę. Rysował na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten pod patronatem Miasta Świdnica. O jego siedemnastodniowej podróży, podczas której pokonał ponad 12 000 km, rozpisywał się największe światowe media, dzięki czemu jego historię poznały miliony ludzi na całym świecie. Za tę podróż otrzymał Nagrodę Publiczności w konkursie “Człowiek Bez Barier 2015”.
Czytaj całość na swidnica24.pl

– Uczę się żyć w innej rzeczywistości – przyznaje Ania z Nowej Soli, która niedawno straciła wzrok. Potrzebuje pomocy

– Bardzo was proszę o pomoc i wsparcie, aby moje życie, chociaż troszkę wróciło do normalności – prosi Ania. Młoda nowosolanka dwa lata temu straciła wzrok. Jest sposób, który ułatwi jej życie, ale potrzebna jest pomoc.
– Wzrok straciłam dwa lata temu w skutek cukrzycy i złych okoliczności, mało sprzyjających do poprawy zdrowia. Dziś zmuszona jestem uczyć się życia na nowo – opowiada.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Bezpłatna rehabilitacja dla niepełnosprawnych dzieci z Białegostoku

Dzieci z niepełnosprawnością z Białegostoku mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Projekt realizuje Fundacja ”Pomóż Im”. Liczba miejsc jest ograniczona.
To druga odsłona programu bezpłatnej rehabilitacji – „Ruch kluczem do aktywności i rozwoju”. By dziecko mogło skorzystać z serii jedenastu spotkań z ekspertem, musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Mały pacjent powinien też być zameldowany w Białymstoku.
Czytaj całość na tvp.pl

Papież do niepełnosprawnego pielgrzyma: jesteś odważnym świadkiem

„W czasie pandemii, której doświadczamy, ze szczerością, radością i prostotą zdołałeś natchnąć nadzieją wiele osób, które spotkałeś na drodze, albo które śledziły Twoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych” – napisał papież w liście do 15-letniego Alvaro, który przeszedł Drogę św. Jakuba do Composteli. Młody, upośledzony umysłowo Hiszpan na pielgrzymkę udał się ze swoim tatą i przyjacielem.
Czytaj całość na misyjne.pl

Monika Kuszyńska ma poważne problemy ze zdrowiem. „Mój stan się pogarsza”

Monika Kuszyńska wyznała, że jest ostatnio w nie najlepszej kondycji fizycznej. Była wokalistka Varius Manx od czasu wypadku w 2006 roku porusza się na wózku inwalidzkim. Dzięki rehabilitacji odzyskała minimum sprawności, ale ostatnio jej stan fizyczny znowu się pogorszył.
Monika Kuszyńska to była wokalistka zespołu Varius Manx, z którym wydała trzy albumy studyjne. W 2006 przeżyła wypadek samochodowy, wskutek którego została sparaliżowana. Do dzisiaj porusza się na wózku inwalidzkim i walczy o powrót do pełnej sprawności. Ostatnio stan fizyczny gwiazdy Varius Manx uległ pogorszeniu. Wszystko przez pandemię koronawirusa, przez którą wokalistka musiała przerwać rehabilitację.
Czytaj całość na radiozet.pl

Pogorszył się stan zdrowia byłego kierowcy Formuły 1

Niepokojące informacje o stanie zdrowia Alessandro Zanardiego. Zamiast na zapowiadaną niedawno rehabilitację były kierowca F1, a obecnie paraolimpijski kolarz, trafił na intensywną terapię szpitala w Mediolanie.
Ponad miesiąc po nieszczęśliwym wypadku Zanardi został przeniesiony do specjalnej kliniki neurologicznej. Jak informowaliśmy, kolejnym krokiem miało być umieszczenie 53-letniego Włocha w placówce w Lozannie, gdzie opiekowano się m.in. Michaelem Schumacherem. Plany zostały jednak zmienione.
Czytaj całość na tvn24.pl