Kujawsko-Pomorskie: dwie pracownice DPS-u w Kamieniu Krajeńskim zakażone koronawirusem

Badania wykazały, że dwie pracownice DPS-u w Kamieniu Krajeńskim (Kujawsko-Pomorskie) są zakażone koronawirusem. Pensjonariuszami cały czas zajmuje się część personelu, a pozostali pracownicy są objęci kwarantanną domową — poinformował w piątek rzecznik wojewody Adrian Mól.
W Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim, w powiecie sępoleńskim, przebywa 72 pensjonariuszy, a zatrudnionych jest 41 pracowników.
„Zakażenie pracownic koronawirusem stwierdzono w wyniku badań przesiewowych, jakim co tydzień poddawana jest część pracowników DPS-u. Część personelu ciągle przebywa w placówce i opiekuje się pensjonariuszami. Pozostali pracownicy przebywają na kwarantannie domowej” – powiedział Mól.
Wicestarosta sępoleński Andrzej Marach podkreślił podczas konferencji prasowej, że ta tura badań objęła 11 osób i dwa wyniki okazały się pozytywne.
Rzecznik wojewody zaznaczył, że od wszystkich pracowników DPS-u zostały pobrane wymazy, ale na razie wyniki nie są znane. Po tygodniu od stwierdzenia zakażenia próbki zostaną pobrane od podopiecznych placówki.
Sytuacja w DPS-ie w Kamieniu Krajeńskim dotknęła również Szkołę Podstawową w Wałdowie (gmina Sępólno Krajeńskie). Okazało się, że syn jednej z zakażonych pracownic przychodził do szkoły. W związku z tym uczniów jednej klasy i kilku nauczycieli objęto kwarantanną. Klasa przeszła na tryb nauki zdalnej.


 

Źródło: PAP / Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski