Przeglądarka 65/13.08.2020

Więźniowie z Żytkowic uczą się opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi

W dniu 7 sierpnia przypada Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi. W Zakładzie Karnym w Żytkowicach skazani przechodzą szkolenia zawodowe przygotowujące ich do opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
W Zakładzie Karnym w Żytkowicach jest 4 skazanych zatrudnionych przy opiece nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi.  Do izolacji penitencjarnej trafiają osoby w podeszłym wieku jak i osoby schorowane.
– Posiadana niepełnosprawność, w warunkach więziennych, powoduje konieczność  jeszcze  większego  zindywidualizowania  wykonywania  wobec  charakteryzujących się taką dysfunkcją osadzonych kary pozbawienia wolności niż w przypadku sprawnych  pensjonariuszy – mówi porucznik Paweł Wójcik z Zakładu Karnego w Zytkowicach.
Czytaj całość na kozienice24.pl

Niepełnosprawna kobieta odmawia pomocy. Żyje w biedzie, ale pomaga innym

Niepełnosprawna kobieta odmawia pomocy, której bardzo potrzebuje. W jej mieszkaniu panuje nieprawdopodobny brud, a dwa pokoje zajmują znajomi, którzy mieszkają tu za darmo. Dlaczego jej mąż pozwala, aby z dnia na dzień ich dom zamieniał się w ruinę? Poznajcie historię Andrzeja Dudy i jego ukochanej.
O Katarzynie Barszczewskiej i Andrzeju Dudzie było głośno osiem lat temu, gdy pracownik urzędu stanu cywilnego odmówił udzielenia parze ślubu. Swoją decyzję motywował faktem, że ciężka niepełnosprawność kobiety może powodować, że nie jest ona w stanie podjąć samodzielnej decyzji.
Ostatecznie dzięki włączeniu w sprawę mediów i trwającej wiele miesięcy batalii sądowej, para mogła się pobrać. Od ślubu Katarzyny i Andrzeja minęło już sporo czasu, ale niestety ich wspólne życie nie ułożyło się tak, jak tego pragnęli.
Cierpiąca na czterokończynowe, spastyczne porażenie mózgowe pani Katarzyna mieszka wraz z mężem w Warszawie. Stan ich mieszkania jest daleki od idealnego. Jak zdradziła w programie TVN „Uwaga” znajoma rodziny, po ślubie wiele się zmieniło.
Czytaj całość na popularne.pl

Niepełnosprawny mężczyzna spełnił swoje marzenie i ponownie został kombajnistą. Ten film wzruszy każdego.

Na platformie YouTube na kanale GR Ciechanowicz pojawił się wzruszający film pt.”Żniwa 2020 Najlepszy Kombajnista Roku. Spełnienie Marzenia Niepełnosprawnego”. To krótka filmowa historia o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych, gdy wokół człowieka są inni ludzie dobrej woli.
To naprawdę niesamowita historia! Film pokazuje niepełnosprawnego człowieka, który pozbawiony jest obu nóg. Okazuje się, że przez wiele lat był operatorem kombajnu, ale 2 lata temu po amputacji nóg nie mógł wrócić do pracy. Mimo wszystko marzył o tym by jeszcze raz – mimo niepełnosprawności – móc usiąść za jego sterami.
Czytaj całość na topagrar.pl

Tu obowiązuje zasada „Brat – bratu – bratem”. Niezwykła historia niepełnosprawnych kibiców

Jednoczy ich miłość do Zagłębia Sosnowiec i wspólne kibicowanie na meczach piłki nożnej, hokeja, siatkówki, koszykówki, czy piłki ręcznej. W domu i na wyjazdach. Niepełnosprawni kibice mogą liczyć na siebie i pomoc innych. – Tu nie podziałów, ani animozji. Liczy się radość, którą niesie sport – mówi nam prezes Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych „Zagłębie” Sosnowiec 1906 Grzegorz Żmuda.
Niezalezna.pl: Jak dużą grupę tworzycie?
Grzegorz Żmuda: Ruch kibiców niepełnosprawnych zapoczątkowali prezesi „Śląska” Wrocław i Polskiego Związku Piłki Nożnej (zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ze strony PZPN i prezesa Zbigniewa Bońka). Przy PZPN-nie działa też specjalna komórka, która organizuje zjazdy fanów piłki nożnej. Swoje fankluby niepełnosprawnych mają też GKS Katowice, czy „Górnik” Zabrze. My powstaliśmy w październiku 2018 r. najpierw działaliśmy nieformalnie, teraz mamy status stowarzyszenia. (Więcej informacji o nas można znaleźć na stronie: www.sknzs1906.pl) Na co dzień zrzeszamy 25 członków, ale mamy liczne grono osób wspierających. Naszym honorowym prezesem jest Marek Bęben, ikona „Zagłębia” Sosnowiec, który bronił też w „Górniku” Zabrze i grał w reprezentacji Polski. To nazwisko, które otwiera wiele drzwi.
Czytaj całość na niezalezna.pl