Gdynia: „Jesteśmy z tej samej bajki”

Jak w sposób dostępny, a zarazem delikatny opowiedzieć dzieciom o codzienności osób niepełnosprawnych? Tego między innymi dowiemy się dzięki Rysiowi, bohaterowi książki Marty Ostrowskiej „Przyjaciel Pirat”. To dopiero pierwsza część z serii poświęconej przygodom dwóch braci. Tym razem jest o psach asystujących i terapeutycznych. Wydawnictwo stanowi idealne uzupełnienie realizowanej przez Gdynię kampanii „Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki”.
„Przygody Rysia i Krzysia” autorstwa Marty Ostrowskiej to seria książeczek o dwóch wyjątkowych braciach, którzy wspólnie przeżywają dziecięce przygody i pokonują codzienne wyzwania. Ryś i Krzyś odkrywają przed czytelnikami świat widziany z perspektywy chłopca poruszającego się na wózku i wspierającego go brata. W tej podróży towarzyszą im rodzice, przyjaciółka Hania oraz inne osoby, które spotykają na swojej drodze.
Książki mają na celu w lekki i naturalny sposób pokazywać najmłodszym czytelnikom codzienność osób z niepełnosprawnością, po to, aby późniejsze spotkania, wspólna zabawa i wzajemne wsparcie były dla nich czymś zupełnie naturalnym.
Dzięki postaci Rysia i innych bohaterów, których bracia spotykają na co dzień, dzieci uczą się, że obecność osób poruszających się na wózkach, o kulach, niewidomych czy z innymi dysfunkcjami nie jest niczym niezwykłym. Jednocześnie już najmłodsi czytelnicy odkrywają, że osoby te mogą robić wszystko to, co osoby sprawne, choć czasem potrzebują wsparcia czy dostosowanej do ich potrzeb przestrzeni, a także sprzętu lub usług.
Książeczki skierowane są do dzieci w wieku 3-6 lat. Ciekawe ilustracje, wesołe historie, a na końcu krótkie zadania i łamigłówki dla najmłodszych, gwarantują udaną lekturę i dobrą zabawę.
Marta Ostrowska – gdynianka z wyboru, z wykształcenia filolog angielski, z zawodu specjalista ds. innowacji społecznych, z pasji wolontariuszka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także założycielka Fundacji „Podróże bez Granic”. Obecnie żeglująca mama dwóch chłopców.
Dzięki serii o Rysiu i Krzysiu łączy zawodowe i osobiste doświadczenia, zainteresowania, radość czytania dzieciom, które wspiera ich rozwój oraz chęć krzewienia pozytywnej integracji już u najmłodszych odbiorców, a także ich rodziców.
Historie Rysia i Krzysia to nie tylko wesołe książeczki, ale swego rodzaju misja edukacyjna realizowana przez Fundację „Podróże bez Granic”. Ta misja może być dodatkowo realizowana i upowszechniana dzięki wsparciu i dofinansowaniu otrzymanym od miasta Gdyni.

– Jako autorka i gdynianka jestem bardzo dumna z objęcia tej książeczki patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka i dziękuję za okazane zaufanie

– mówi autorka Marta Ostrowska.
Dzięki miastu, aż 200 egzemplarzy książki „Przyjaciel Pirat” zostało nieodpłatnie przekazanych do gdyńskich bibliotek, szkół, przedszkoli, żłobków, świetlic socjoterapeutycznych, przystani sąsiedzkich, hospicjum, Gdyni Rodzinnej, konsulatu kultury, punktów opieki nad dziećmi, organizacji pozarządowych oraz MOPS-u.


 

Źródło: kom. pras.