Dolnośląskie: kolejne przypadki koronawirusa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym dla dzieci niepełnosprawnych w Piszkowicach

Do 31 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wśród podopiecznych i pracowników Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach na Dolnym Śląsku, prowadzonym przez siostry zakonne. To obecnie największe ognisko koronawirusa w regionie.
Pierwsze wyniki dodatnie w kierunku Covid-19 potwierdzono w ZLO w Piszkowicach na początku sierpnia u pięciu sióstr zakonnych. Od tego czasu siostry przebywają w izolacji domowej.
W związku z tym pod koniec ubiegłego tygodnia przeprowadzono testy wśród wszystkich podopiecznych ośrodka i części personelu, którzy mogli mieć kontakt z siostrami, u których wykryto koronawirusa. Wynik dodatni potwierdzono wówczas u 14 osób z personelu i siedmiorga dzieci.
Jak powiedziała w środę PAP Marta Koczwara z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kłodzku, pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa stwierdzono u kolejnych pięciu osób z personelu.
„Na dzień dzisiejszy ośrodek funkcjonuje normalnie; dzieci, u których wykryto zakażenie są izolowane w wydzielonej strefie” – przekazała. Dodała, że stan podopiecznych ośrodka jest dobry; wszystkie dzieci, u których wykryto zakażenie przebywają na terenie zakładu.
O pomoc dla ZLO w Piszkowicach zaapelował wcześniej m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń i biskup Świdnicki Marek Mendyk. Potrzebni są wolontariusze z przygotowaniem medycznym do opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.
Kłodzki sanepid w ubiegłym tygodniu wystosował też apel do osób, które uczestniczyły w mszach świętych w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach w związku ze stwierdzeniem koronawirusa u miejscowego proboszcza, który miał kontakt z siostrami zakonnymi pracującymi w ośrodku.
Poszukiwane są osoby uczestniczące w mszach odprawianych przez proboszcza w dniach od 19 lipca do 2 sierpnia i mające bezpośredni z nim kontakt. Apel skierowany został także do osób, które miały bezpośredni kontakt z księdzem w innych okolicznościach. „Kontakt bezpośredni to kontakt z osobą zakażoną w odległości mniejszej niż dwa metry” – podał w komunikacie kłodzki sanepid.
Jak przekazała Koczwara, w dniach od 4 do 7 sierpnia został pobrany materiał do badań od ok. 50 osób, które miały kontakt z księdzem. „Wśród przebadanych potwierdzono siedem wyników dodatnich. Osoby te zostały poddane izolacji domowej” – dodała.


 

Źródło: PAP / Agata Tomczyńska