Nawet z cukrzycą można zostać mistrzem świata

Team Novo Nordisk, zespół zawodowych kolarzy chorych na cukrzycę typu 1, był gwiazdą konferencji zorganizowanej przez ambasadę Królestwa Danii oraz inicjatorów ogólnopolskiej kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” z okazji 77. finału Tour de Pologne.

Mieszkasz w województwie świętokrzyskim? Weź udział w bezpłatnym projekcie „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego”! Kliknij po szczegóły!

Grupa Team Novo Nordisk (TNN) od lat bierze udział w profesjonalnych wyścigach kolarskich, walcząc nie tylko o podium, ale przede wszystkim o zdrowie. Udowadnia przy tym, że z cukrzycą można żyć i uprawiać sport zawodowo. Drużyna startuje w ramach Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Pro Series, jako Pro Team od 2012 roku.
„Tour de Pologne to bardzo wymagający wyścig, dzięki któremu zdobyliśmy ogromne doświadczenie. Dobrze było też zobaczyć Polskę” – powiedział Holender Brian Kamstra, u którego w 2013 roku wykryto cukrzycę typu 1 i który pięć lat temu dołączył do TNN.
Corocznie drużyna spotyka się z tysiącami ludzi, by szerzyć swoją misję – tylko w 2019 roku sportowcy uczestniczyli w ponad 100 wydarzeniach na całym świecie. Były to kongresy poświęcone cukrzycy, wydarzenia branży farmaceutycznej oraz spotkania z pacjentami.
„Zależy nam, żeby wszystkie osoby z cukrzycą mogły żyć jak najdłużej, z jak najlepszą jakością życia i bez ograniczeń. Z cukrzycą tak naprawdę można osiągnąć wszystko. Team Novo Nordisk, który już ósmy sezon bierze udział w najbardziej wymagających wyścigach na świecie, jest najlepszą inspiracją. Novo Nordisk podchodzi do swojej roli bardzo szeroko. W centrum naszych działań zawsze znajduje się pacjent. Wiemy, że aby zmienić rzeczywistość chorych na cukrzycę – oprócz innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych potrzebne jest zaangażowanie w działania edukacyjne, promujące wiedzę na temat cukrzycy i jej powikłań, a także w akcje, które inspirują, bo choroba ta nie musi oznaczać rezygnacji z odważnych marzeń i ambitnych planów” – powiedziała Katarzyna Kacperska, dyrektor generalny Novo Nordisk w Polsce, mecenas akcji „Razem ścigamy się z cukrzycą”.
Rozróżniamy dwa główne typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 (około 10 proc. przypadków) to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, w którym organizm młodego człowieka (zazwyczaj ok. 10-14 l.) niszczy własne komórki trzustki produkujące insulinę. Natomiast typ 2 dotyczy przeważnie osób w dojrzałym wieku i może wynikać ze złej diety oraz braku ruchu.
W kontekście skali zachorowań na cukrzycę obydwu typów można mówić o pandemii. Cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Cierpi na nią prawie 500 mln chorych na całym świecie, w naszym kraju są to ponad 3 miliony osób. Cukrzyca skraca przeciętnie długość życia o 6 lat u osób nią dotkniętych.
„Cukrzyca ma różne twarze: twarz dziecka, nastolatki, dorosłego, osoby w podeszłym wieku. Po 45. roku życia cukrzyca typu 2 zagraża każdemu. Ale im zdrowiej żyjemy, żywimy się, uprawiamy sport – tym skuteczniej możemy zapobiec chorobie” – stwierdził prof. Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM.
Nieleczona lub leczona niewłaściwie cukrzyca prowadzi do rozwoju groźnych powikłań, w szczególności chorób układu sercowo-naczyniowego. Cukrzyca współistnieje u 30 proc. pacjentów z zawałem serca, a u co siódmego chorego z nowo rozpoznaną cukrzycą w ciągu 10 lat rozwinie się ostry zespół wieńcowy.
Ambasador Danii Ole Toft podkreślił, że Polska i Dania są ważnymi partnerami w wielu obszarach, również zdrowotnych. Zauważył również, że działania podejmowane w walce z cukrzycą powinny obejmować także zwalczanie złych nawyków.
„Potrzeba mnóstwa badań, by tworzyć coraz lepsze leki, ale chodzi też o zrozumienie na czym polega istota problemu. Dzieci, a także dorośli, są praktycznie stale podłączeni do sieci. To tworzy wielki problem dla państwa, bo brak aktywności fizycznej przekłada się nie tylko na gorszą kondycję, ale również podatność na choroby. Dlatego ważne jest, by stworzyć środowisko przyjazne uprawianiu sportów, infrastrukturę, która wesprze te dążenia. I to jest zadanie dla państwa” – zaznaczył Ole Toft.
Bohaterami spotkania byli nie tylko profesjonalni sportowcy. W tym roku TNN podczas Tour de Pologne ścigał się dla 11-letniej Ani Solnicy ze Swarzędza, która od dwóch lat zmaga się z cukrzycą. Ania otrzymała zaszczytny tytuł „Fan of The Race” (ang. fan wyścigu), który ekipa kolarska co roku przyznaje innemu dziecku.
„O tym, że mam cukrzycę dowiedziałam się dwa lata temu. Na szczęście moja pani doktor pozwoliła mi nadal uprawiać sport, bo to moja największa pasja. Rowerem jeżdżę prawie wszędzie, dlatego bardzo się cieszę, że zostałam „Fan of The Race”. Kibicowałam zespołowi przez cały wyścig i mam nadzieję, że kiedyś tak samo jak oni, będę zawodowym sportowcem. Sport jest super!” – mówi Ania, która jest aktywna sportowo od 5. roku życia i trenuje hokej na trawie w drużynie Swarek Swarzędz.
Nagrodą dla Ani był również piękny rower, jeden z 20 przekazanych w tym roku przez Novo Nordisk dzieciom z cukrzycą. Dwa kolejne otrzymali: Gabrysia Ładyga, uwielbiająca rolki i Filip Timar, pasjonat roweru – w nagrodę za najlepsze prace plastyczne w formie kolażu.
W konferencji udział wzięli: ambasador Danii Ole Toft, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Miasta Krakowa. Partnerem merytorycznym konferencji był Narodowy Fundusz Zdrowia. Tematem przewodnim wydarzenia był wpływ aktywności fizycznej na leczenie pacjenta diabetologicznego.


 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl