Czy można uczyć dzieci empatii? Nawet trzeba! W łódzkich przedszkolach i szkołach ruszy pilotażowy program „ABC Empatii”

Piękne i mądre książki mówiące o równości trafią też do chorych dzieci ze szpitala na Spornej.
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi– Życie składa się z przypadków. Przypadek zetknął mnie z panem ambasadorem Sławomirem Czarlewskim, jeszcze wtedy, gdy pełnił swoją funkcję. Ten przypadek spowodował, że przyjaźń która narodziła się między nami sprowadziła do nas fundację Czepczyński Family Foundation, za co bardzo dziękuję.
– Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Żadne nie powinno czuć się gorsze tylko dlatego, że posiada jakąkolwiek niepełnosprawność. Wszyscy jesteśmy tacy sami. A największą moc, by tego uczyć, od najmłodszych lat, ma… edukacja. Kiedyś pojawił się u mnie pan ambasador i przyniósł mi książkę, którą trzymam w dłoni – „ABC Empatii”. Publikację, którą byłam zachwycona, gdy tylko ją zobaczyłam po raz pierwszy. Gdy ją przeczytałam wiedziałam, że powinna trafić do naszych przedszkoli i szkół. Dlatego z całego serca dziękuję, że w tym wyjątkowym, świątecznym czasie przedstawiciele Fundacji, Państwo Czepczyńscy odwiedzili Łódź z darami. Przywieźli pakiety materiałów o empatii, które trafią do kilku łódzkich placówek, m.in. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Łodzi. Jestem też niezwykle wdzięczna, że 100 tych pięknych i mądrych książek trafi do chorych maluchów ze szpitala przy Spornej. Niech lektura choć na chwile pozwoli im zapomnieć o tym jakże trudnym dla dziecka czasie. Dodam, że do starszych dzieci z naszych szkół trafią też poważniejsze lektury, takie jak „ABC Ekonomii”. To bardzo dobry pomysł, żeby poza… klimatem panującym na Saharze, czy  historią wszystkich wojen w Azji, młodzież poznała również zasady prowadzenia domowego budżetu.
Artur Czepczyński, współzałożyciel Czepczyński Family Foundation: – Dziękuję prezydent Hannie Zdanowskiej za dzisiejsze spotkanie i zgodę na program pilotażowy w Łodzi i, co dla nas najważniejsze, by dzieci w szpitalu na Spornej miały dostęp do tych książek. W ramach naszej strategii chcemy wyposażyć w te książki 1000 szkół i przedszkoli w całej Polsce. Dodatkowo książki trafią do 100 polskich szpitali. Mamy nadzieję, że ten pilotaż spowoduje zmianę społeczną, którą chcemy zapoczątkować. Naszym celem jest, by dziecko w szpitalu zapomniało o bólu i cierpieniu, że nie ma obok nich najbliższych oraz wychodzące ze szpitala mogło zabrać tę książkę ze sobą do domu. „ABC Empatii” to 17 lat naszych doświadczeń
z niepełnosprawnym synem, który doświadczył pięciu operacji. Dziękuję ambasadorowi Czarlewskiemu, który doprowadził nas do Pani Prezydent i do Łodzi. Dziękuję też mojej żonie, która stała przy naszym synu w szpitalu. Dzięki niej to jest historia z happy endem.
dr hab. n. med. Ewa Toporowska-Kowalska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Pediatrycznego szpitala na Spornej: – Nasz szpital od kilkudziesięciu lat niesie pomoc dzieciom z przewlekłymi chorobami wielozespołowymi. Nasi mali pacjenci doświadczają cierpienia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, dlatego książka „ABC Empatii” będzie dla nich wielką pomocą. Cieszę się, że nasi pacjenci, jako pierwsi w Łodzi będą mogli się z nią zapoznać, za co dziękujemy Fundatorom.
Program pilotażowy ruszy w czterech łódzkich placówkach oświatowych:

  1. · Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (Szkoła Podstawowa nr 26
    i Przedszkole Miejskie nr 98)
  2. · Szkole Podstawowej nr 160
  3. · Przedszkolu Miejskim nr 128

W przedszkolach będzie realizowany program „ABC Empatii”, a w szkołach podstawowych – „ABC Ekonomii”.
Michał Różański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4: – Książka jest napisana z perspektywy rodzica dziecka niepełnosprawnego. Sam mam syna z niepełnosprawnością i jestem przekonany, że nikt lepiej takiej książki nie mógłby napisać niż taki rodzic. Ja tę książkę kupuję, jest super! Będziemy uczyć empatii najmłodszych, bo ona jest skierowana do 5-6-latków. Książka „ABC Ekonomii” skierowana jest natomiast do uczniów szkół podstawowych, którym często wydaje się, że gdy potrzeba, to pieniądze wyjmuje się z bankomatu. Liczę że obie książki wypełnią swoje zadanie i nauczymy dzieci zarówno empatii jak i podstaw ekonomii.
Ambasador Sławomir Czarlewski: – Obydwa projekty, czyli „ABC Empatii” i „ABC Ekonomii”, rozpoczynają swoją drogę również w instytucjach europejskich. Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy dziś w Łodzi. Chcę pogratulować mieszkańcom, a szczególnie łódzkim dzieciom, że Artur i Justyna Czepczyńscy oraz ich fundacja przybyła do Łodzi. Chciałbym również pogratulować łodzianom, że mają tak otwartą i świetną Panią Prezydent. Wierzę, że te dwa programy i książki znajdą swoje miejsce w innych polskich samorządach, z których już kilkanaście zainteresowało się tą inicjatywą.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi