USA: Biały Dom przeznaczy 5 mld dol. pomocy dla domów opieki

Prezydent Donald Trump poinformował w środę, że jego administracja przeznaczy 5 mld dolarów pomocy w walce z koronawirusem dla domów opieki w całym kraju, których pensjonariusze są szczegółnie narażeni na zakażenie.
„Chcę wysłać przekaz wsparcia i nadziei dla każdego obywatela seniora. Światło zaczyna świecić i dostaniemy się do niego bardzo szybko” – powiedział Trump.
Ogłoszony w środę pakiet pomocy jest częścią szerszego planu przewidującego finansowanie testów personelu tych placówek, dostarczanie władzom stanowym co tydzień list domów opieki ze zwiększoną liczbą przypadków Covid-19 oraz oferowanie personelowi szkoleń i innych form wsparcia.
Domy opieki znajdujące się w rejonach o najwyższej liczbie zachorowań mają być traktowane priorytetowo w dostępie do funduszy.
Administracja Trumpa już od dłuższego czasu znajdowała się pod naciskiem kół przemysłowych a także środowiska prawniczego, które domagały się zwiększenia pomocy dla domów opieki. Placówki te otrzymały już wcześniej pomoc uchwaloną przez Kongres w wysokości 4,9 mld dolarów.
Na domy opieki w USA przypada nieproporcjonalnie duża liczba zgonów na Covid-19. Według oficjalnych informacji było ich dotychczas ponad 37 tys., ale inne nieoficjalne dane wskazują na znacznie wyższą liczbę – ponad 57 tys. na ogólną liczbę zgonów 142 tys. Pensjonariusze domów opieki stanowią zaledwie 1 proc. ludności w USA.
Agencja Associated Press wskazuje, że Trump wystąpił z planem pomocy wkrótce po tym jak podobny plan zapowiedział jego demokratyczny rywal do prezydentury w nadchodzących wyborach Joe Biden.
Zarówno Trump jak i Biden zabiegają o głosy seniorów, którzy – według ostatnich sondaży – zdają się przechylać na stronę Bidena.


 

Źródło: PAP