Aż 8 filmów z audiodeskrypcją będzie można zobaczyć podczas 17 edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

17. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, który w tym roku wystartuje wyjątkowo we wrześniu, odbędzie się w aż siedmiu miastach! Do grona festiwalowych miast dołączył Poznań. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września. Znane są już też daty edycji gdyńskiej – w Trójmieście Millennium Docs Against Gravity tradycyjnie rozpocznie się i skończy nieco później niż w pozostałych miastach, mianowicie od 9 do 18 września.
W tym roku Millennium Docs Against Gravity odbędzie się po raz pierwszy w formule hybrydowej. Po ogromnym sukcesie majowego Docs Against Isolation – wydarzenia online, podczas którego uczestnicy mieli dostęp nie tylko do 50 filmów z poprzednich edycji festiwalu, ale także do rozmów z twórcami, warsztatów, koncertów i wykładów, zmienia się także sam festiwal. Najnowsze filmy dokumentalne z całego świata polscy widzowie będą mogli tradycyjnie zobaczyć na sali kinowej, ale część tytułów będzie także dostępna online. „Razem z Bankiem Millennium, mecenasem tytularnym festiwalu, otwieramy tym samym nowy rozdział w naszej historii, pozwalając coraz większej grupie odbiorców ze wszystkich zakątków kraju spotkać się z wybitnym światowym kinem dokumentalnym”, tłumaczy Artur Liebhart, założyciel i dyrektor festiwalu.
W zeszłym roku w festiwalu uczestniczyło blisko 93 tys. osób, z kolei podczas Docs Against Isolation odnotowano łącznie ponad 113 000  pełnych obejrzeń filmów. We wrześniu, dzięki hybrydowej formule, jeszcze więcej osób niż kiedykolwiek w historii festiwalu będzie mogło spotkać się z kinem dokumentalnym najwyższej próby. Tym samym główny cel festiwalu Millennium Docs Against Gravity, jakim jest upowszechnianie kultury kina dokumentalnego w Polsce, pokona kolejną barierę i zostanie jeszcze lepiej zrealizowany.
Hasło tegorocznego festiwalu, zaczerpnięte z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk, brzmi: „z czułości do świata”. Łącznie podczas imprezy pokazanych zostanie blisko 150 filmów (w tym cztery w kinach i osiem online z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących). Znaczną część programu stanowić będą polskie premiery, ale znajdą się w nim także dzieła zagraniczne, które będą miały w Polsce premiery europejskie.


 

Źródło: mdag.pl