Już wkrutce 19. EDYCJA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY! W programie cztery filmy z audiodeskrypcją

W warszawskiej Kinotece odbyła się konferencja prasowa 19. edycji Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmowego w Polsce. Zostały na niej przedstawione najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia, które już 13 maja rozpocznie się w ośmiu polskich miastach, w tym po raz pierwszy w Łodzi dzięki współpracy ze Szkołą Filmową. Festiwal w kinach potrwa do 22 maja, a już od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.
Tegoroczne hasło festiwalu to „Rethink Everything”. Dwa lata pandemii  i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne, które zostaną zaprezentowane w programie festiwalu. „Twórcy filmowi od lat ostrzegali przed Mordorem moskiewskim, czego wydaje się nie dostrzegali możni tego świata. Czy to znaczy, że kino straciło siłę przekonywania i nie jest traktowane tak poważnie jak kiedyś? Czy stało się już wyłącznie rozrywką? To nie jest prawdą. Wybitne dzieła filmowe są magnesem, przyciągają uwagę wszystkich i wpływają na opinię publiczną” – podkreśla dyrektor festiwalu Artur Liebhart. W obliczu aktualnych wydarzeń obecność ukraińskich lub opowiadających o Ukrainie filmów na festiwalu nabiera nowego, szczególnego znaczenia – pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych wschodnich sąsiadów i jest ważnym wyrazem solidarności z nimi. W tegorocznym programie znalazło się aż pięć takich filmów.
Bank Millennium – wrażliwy społecznie mecenas festiwalu
Bank Millennium jest sponsorem festiwalu i fundatorem Grand Prix od 2006 roku. W 2016 roku objął patronat tytularny nad wydarzeniem. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, Bank i Festiwal wspólnie kontynuują projekt zwiększania dostępności. Wybrane filmy i seanse będą już czwarty rok z rzędu wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją. Filmy, które będą dostępne w specjalnej wersji to największe hity tegorocznego festiwalu: „Dom z drzazg” (A House Made of Splinters), reż. Simon Lereng Wilmont, „Lombard”, reż. Łukasz Kowalski, „McCurry. W pogoni za kolorem” (McCurry: The Pursuit of Colour), reż. Denis Delestrac oraz „Rzeka” (River), reż. Jennifer Peedom.
A my zachęcamy Was do śledzenia zakładki „Kultura” na naszym portalu, w której będziemy informować szczegółowo o festiwalowych seansach z audiodeskrypcją.


 

Źródło: MDAG.pl / materiały nadesłane