Warszawa: Odkryj Wisłę każdym zmysłem – bezpłatne rejsy

Odkryj Wisłę każdym zmysłem to tegoroczna kampania Fundacji Wisła Warszawie skierowana do mieszkańców stolicy. W ramach projektu zrealizowanych zostanie 70 godzin rejsów, z których w czasie wakacji skorzystać będzie mogło aż 840 osób. Udział w rejsach jest bezpłatny, ponieważ projekt współfinansuje m.st.Warszawa.
Hasło projektu w sezonie 2020 nawiązuje do zdolności odbierania otoczenia każdym zmysłem. – Postrzegamy przestrzeń na wiele sposobów i w czasie rejsów widać jak uczestnicy nabierają nowych doświadczeń i z każdym metrem są coraz bardziej zafascynowani warszawską Wisłą. Osoby z niepełnosprawnością, którym np. zmysł wzroku lub słuchu nie funkcjonuje w pełni, posiadają zdolność odbierania świata w zupełnie inny sposób.
Rejsy będą rozpoczynać i kończyć się na Barce Wisława –  miejscu o ambicjach artystycznych, które już zasłynęło z koncertów, spektakli i niezwykłych wydarzeń. – i to w samym centrum nadwiślańskich bulwarów. Dzięki lokalizacji barki – tuż przy Pomniku Syrenki w okolicach Metro Centrum Nauki Kopernik, dotarcie na pokład będzie znacznym ułatwieniem. Rejsy przeprowadzone zostaną na nowoczesnej, a jednocześnie nawiązującej do historii żeglugi, drewnianej i bezpiecznej łodzi motorowej Inna Bajka, a obsługą techniczną zajmą się profesjonaliści – zespół z wieloletnim doświadczeniem i certyfikatami, spełniając wszelkie wymagane przez prawo standardy.
Odkryj Wisłę każdym zmysłem to projekt mający na celu aktywizację mieszkańców Warszawy, rozwój i promocję żeglugi wiślanej, edukację z zakresu bezpieczeństwa nad wodą, przyrody Dzielnicy Wisła, jak również nawiązanie do historyczno-kulturowej roli rzeki i jej wpływu na stolicę Polski poprzez realizację 70 bezpłatnych rejsów po Wiśle. Na rejsy obowiązują zapisy – w formie elektronicznej poprzez system rezerwacji na stronie www.wislawarszawie.pl/zarezerwuj-rejs. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną należy zachować specjalne procedury sanitarne obowiązujące w kraju.
W tegorocznych rejsach mogą uczestniczyć osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu.
Dla osób niewidomych nagrano słuchowisko (audioprzewodnik). Do udziału w projekcie zaproszono Jacka Jędrasika  (kompozytora), Łukasza Garlickiego (aktora, reżysera) oraz Szymona Orfina (producenta muzycznego i reżysera dźwięku) – twórców m.in. z Projektu Warszawiak. Łukasz Garlicki swoim charakterystycznym i rozpoznawalnym głosem opowie o trasie rejsu i spotkanych na nim atrakcjach, zabytkach, walorach przyrodniczych.
KLIKNIJ, aby odtworzyć/pobrać audioprzewodnik w ramach projektu Odkryj Wisłę każdym zmysłem
Dla osób niesłyszących przygotowane zostało nagranie z tłumaczeniem na język migowy. Do dyspozycji uczestników przekażemy tablet z zainstalowanym przewodnikiem w języku migowym – wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Wisła Warszawie.
KLIKNIJ, aby odtworzyć/pobrać przewodnik w języku migowym w ramach projektu Odkryj Wisłę każdym zmysłem.
Fundacja Wisła Warszawie obchodzi w tym roku 5-lecie swojej działalności. Od lat działa na rzecz rozwoju żeglugi pasażerskiej oraz turystyki wodnej na warszawskim odcinku Wisły, inspiruje do podejmowania działań na rzecz turystycznego wykorzystania Wisły, propaguje walory regionów nadwiślańskich oraz podejmuje aktywności na rzecz kształtowania świadomości ekologicznej i ochrony środowiska w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W tym czasie zrealizowała wiele projektów we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa, w tym największy – Energia Wisły, podczas którego zrealizowano 240 godzin rejsów oraz Święto Wisły 2018 w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


 

Źródło: Fundacja Wisła Warszawie