Kielce: Centrum Komunikacyjne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Prezydent Kielc zgodził się na przeznaczenie 200 tysięcy złotych  z budżetu miasta na dodatkowe udogodnienia dla niepełnosprawnych na dworcu. Potrzebna jest jeszcze zgoda radnych. Kiedyś dworzec autobusowy nie był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Barierą nie do przejścia były schody. Teraz się to zmieni.

W modernizowanym budynku Centrum Komunikacyjnego na każdym poziomie zamontowano windy, jest również wiele innych udogodnień.
– Zostały zaprojektowane pętle indukcyjne  przed kasami oraz informacją. To są pętle dla osób niedosłyszących, które wzmacniają głos, aby te osoby mogły bez problemu się porozumiewać – mówi Barbara Damian dyr Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.
Natomiast dla osób niewidomych i niedowidzących w całym obiekcie od wejścia do tunelu, aż do peronów poprowadzono ścieżki kierunkowe, są również płytki pola uwagi. Zarząd Transportu Miejskiego wraz z pełnomocnikiem prezydenta Kielc poprosili osoby z niepełnosprawnościami o przetestowanie tych udogodnień.
– Doszło do kilku spotkań z przedstawicielami osób niepełnosprawnych i to nam pozwoliło usprawnić funkcjonowanie dworca w tym zakresie. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie grupy osób niepełnosprawnych za pośrednictwem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W ten sposób pomogli nam odnaleźć te miejsca, które należałoby poprawić – mówi Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych.
I pojawiło się kilka uwag, chodzi między innymi o kolorystykę ścieżek FON i płytek ostrzegawczych. Te powinny być odpowiednio białe i żółte. Kolejny postulat, to poprowadzenie tego typu ścieżek od przystanku przy ulicy Czarnowskiej oraz pobliskiego skrzyżowania ulic Gosiewskiego i Czarnowskiej w kierunku wejścia do tunelu.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi osobami, chcemy, aby ten obiekt służył i nie był barierą dla żadnej grupy osób niepełnosprawnych – podkreśla Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.
Na dworcu zainstalowane będą też tzw. beacony, urządzenia, które poprzez aplikację będą informować niepełnosprawnych, w którym miejscu na dworcu się znajdują.  W zorientowaniu się w przestrzeni dworca niewidomym pomogą dwie tyflomapy, wcześniej zaplanowano jedną.
– Panu prezydentowi bardzo zależy na tym, żeby poprawić  warunki funkcjonowania osób  niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej miasta – mówi Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych.
Prezydent Kielc zgodził się już na zmiany w budżecie miasta i zapewnienie 200 tysięcy złotych na wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla niepełnosprawnych. Zmiany w budżecie miasta w tej sprawie miały być głosowane już 18 czerwca, ale ten punkt spadł z porządku obrad Rady Miasta. Teraz po raz kolejny przewodniczący Rady przesunął termin sesji.
– Nie możemy podpisać aneksu do umowy i zlecić tych prac, dopóki te pieniądze nie są zabezpieczone. Mamy obawy w jakim terminie te prace uda się wykonać – dodaje Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.
Najbliższa sesja Rady Miasta Kielce, na której przedstawione będą zmiany w budżecie miasta zaplanowano na 16 lipca.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM Kielce