Pies to wspaniały i wierny przyjaciel człowieka. Korzystasz z pomocy psa przewodnika? Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Psa

1 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Psa, w czasie którego warto zwrócić uwagę nie tylko na to, że zwierzęta te są wspaniałymi towarzyszami człowieka, ale też nieocenionymi pomocnikami. Są przewodnikami osób niewidomych, biorą udział w dogoterapiach oraz pomagają różnym służbom.
Na przykład w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie służbę pełni 35 psów, którymi opiekuje się 22 policjantów. Zwierzęta, te odbywają wraz ze swoimi przewodnikami liczne, wielomiesięczne kursy, dzięki którym skutecznie pomagają funkcjonariuszom w wielu akcjach, między innymi szukając osób zaginionych, wyszukując narkotyki i materiały pirotechniczne, a także wspomagając mundurowych podczas zabezpieczania imprez masowych.
Psy, to nieoceniona pomoc w życiu codziennym osób niewidomych. Na naszym portalu dowiesz się wszystkiego na temat uprawnień osoby niewidomej i słabowidzącej w asyscie psa przewodnika, jakie organizacje pomogą w pozyskaniu i wyszkoleniu takiego psa, a także jak zadbać o przyjaciela pomocnika podczas upałów.
Pies to wspaniały i wierny przyjaciel człowieka, jednak nie należy zapominać, że dla właściciela, to przede wszystkim obowiązek zapewnienia swojemu pupilowi należytej opieki.
Warto pamiętać o podstawowych regułach w czasie wyprowadzania zwierzęcia na spacer, takich jak prowadzenie psa na smyczy bądź w kagańcu, sprzątanie po swoim pupilu oraz o obowiązku szczepień.
Rozpoczął się czas wakacyjnych wyjazdów pamiętajmy zatem, że zwierzęta to nie zabawki i planując letni wyjazd, trzeba uzyskać informację czy możemy swojego czworonożnego przyjaciela zabrać ze sobą, a jeśli nie to zapewnić mu właściwą opiekę. Upały nie służą psom, dlatego dbajmy, by pies zawsze miał wodę w misce i nie zostawiajmy go samego w samochodzie, bo może to być dla niego śmiertelnie niebezpieczne.


 

Źródło: KMP Kraków / mir.org.pl