Przeglądarka 36/08.05.2020

Brytyjczycy inspirują. Jeździectwo to nie tylko rehabilitacja, „piątka wspaniałych” zachwyciła świat

Brytyjskie parajeździectwo to światowy fenomen. Na ostatnich igrzyskach paraolimpijskich zdobyli siedem złotych medali. Za każdym z tych krążków kryją się historie ambitnych zawodników i zawodniczek. Część z nich warto przybliżyć czytelnikom.
Brytyjczycy w sporcie paraolimpijskim są jedną z najmocniejszych sił. Zmagania podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku pokazały, jak sport paraolimpijski jest ważny w tym kraju. Gospodarze imprezy zajęli wówczas trzecią lokatę w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 120 krążków. Ich medalowy wynik cztery lata w Rio de Janeiro temu był jeszcze bardziej imponujący i wyniósł 147 krążków (64-39-44). Lepsi okazali się tylko Chińczycy, którzy 231 razy stawali na podium (107-81-51). Ważnym elementem w brytyjskim składzie jest kadra parajeździectwa, która dostarcza wiele medali.
Czytaj całość na parasportowcy.pl

Walczyły o prawo do zabijania niepełnosprawnych przed narodzeniem. Tydzień później czytały katolikom Biblię

28 kwietnia zakończył się Tydzień Biblijny – obchodzony co roku tydzień mający zachęcić do czytania Pisma Świętego i wzbudzić refleksję nad Biblią. Czy jednak inicjatywa gromadząca niewłaściwe osoby wzbudzi pozytywne owoce?
Trwa moda na angażowanie „celebrytów”, którzy przyciągną swoich fanów i rozpromują wydarzenie. Ta moda nie ominęła również organizatorów Tygodnia Biblijnego. I tak w czytaniu Pisma Świętego uczestniczyły takie osobistości jak Mateusz Damięcki, Olga Bołądź, Katarzyna Zielińska, Marcin Kwaśny i Magdalena Lamparska. Dlaczego angażowanie niektórych z nich mogło nie być właściwą decyzją?
Czytaj całość na stronazycia.pl

Dwuletnia Zoe walczy z nowotworem oka. Pomóc jej może leczenie w Stanach Zjednoczonych

– Dawno, dawno temu daliśmy naszej córce na imię Zoe, co oznacza “życie” i nie sądziliśmy, że już po 2 latach będziemy musieli o to życie rozpaczliwie walczyć – tak swoją historię rozpoczynają Ola i Patryk Rzepeccy, rodzice dwuletniej Zoe, której przyszło walczyć z siatkówczakiem – nowotworem złośliwym oka. Niestety, budowa anatomiczna dziewczynki nie pozwala na zastosowanie terapii, która dostępna jest w kraju. Z tego powodu rodzina musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych, którego koszt to około miliona złotych.
Czytaj całość na gloswielkopolski.pl

Starsza kobieta z opiekunem została wyproszona z Biedronki. Teraz market się tłumaczy

Sprzedawcy z Biedronki zakazali niewidomej staruszce robić zakupy z opiekunem w godzinach dla seniorów. – Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – wyjaśnia szefostwo sieci Biedronka
Starsza, niewidoma kobieta wybrała się na zakupy z córką w sobotę. Weszłam do marketu Biedronka na ul. Sikorskiego w Świeciu w godzinach zakupów dla seniorów.  – Ekspedientka zwróciła uwagę, że opiekun nie jest seniorem i nie może ze mną wejść – opowiada kobieta. – Wyjaśniłam sytuację, że jestem niewidoma i muszę mieć opiekuna, ale panie nie zmieniły zdania. Poprosiłam kierownika sklepu, ale ta pani również przekonywała mnie, że mogę wejść jedynie sama. Zaproponowałam, żeby mi pomogła, ale tłumaczyła się, że nie może. Uznałam, że nie będę się denerwować, kłócić i spierać, bo mam wysokie ciśnienie i wyszłyśmy z córką ze sklepu – dodaje. Kobiety wróciły do marketu po godz. 12. Musiały jednak odczekać około pół godziny w kolejce, żeby wejść i zrobić zakupy. Taka sytuacja przydarzyła się naszej Czytelniczce dwa razy.
Czytaj całość na nswiecie.pl

„Zbuntowani tacy sami”, czyli nowy projekt dobrzeńskiego GOK-u

W czerwcu ruszy rekrutacja do projektu „Zbuntowani tacy sami”, którego celem będzie integracja młodzieży niepełnosprawnej z pełnosprawną. Jego organizatorem będzie Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
Projekt zaplanowano na 13, 14 i 15 lipca. Pierwszego dnia młodzież, która się zgłosi, będzie się poznawać i integrować ze sobą. Drugiego dnia odbędą się warsztaty i przygotowania do musicalu, który zostanie wystawiony trzeciego dnia. Wystąpią w nim uczestnicy projektu.
Czytaj całość na opowiecie.info