Przeglądarka 50/24.06.2020

Mieszkańcy Słupska usłyszą w komunikacji miejskiej głos Tomasza Knapika

Głos Tomasza Knapika będzie pomagał pasażerom komunikacji miejskiej w Słupsku. Znany lektor nagrał zapowiedzi, które są częścią informacji w autobusach. – Chodzi o numer linii, autobusu, umiejscowienie kolejnych przystanków oraz kierunek jazdy – mówi Hubert Tosik z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Jak tłumaczy, to odpowiedź na apele mieszkańców. – Zwracały nam na to uwagę osoby niewidome i słabowidzące. Studio, z którym współpracujemy, przesłało nam próbki kilku głosów i wybraliśmy pana Tomasza Knapika. Brzmi najlepiej w tych warunkach, jest najbardziej czytelny. To fragment całościowych zmian, które wprowadzamy. Chodzi zarówno o organizację komunikacji, jak i na przykład nazwy przystanków, czy nowy rozkład jazdy. Zmiany miały wejść w życie od maja, ale w związku z pandemią przesunęliśmy je na wrzesień – dodaje Tosik.
Czytaj całość na radiogdansk.pl

Prezydent: dwie grupy wymagają jeszcze wsparcia: emeryci i renciści oraz niepełnosprawni

Prezydent Andrzej Duda opowiedział się w czwartek za jak najszybszym wzrostem wynagrodzeń, co – jak wskazywał – można osiągnąć dzięki inwestycjom. Zwrócił też uwagę, że w Polsce pozostały jeszcze dwie grupy społeczne wymagające wsparcia – emeryci i renciści oraz osoby z niepełnosprawnościami.
Prezydent, który spotkał się w czwartek z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie), ocenił, że dotychczasowe wsparcie ze świadczeń socjalnych jest wystarczające, choć zaznaczył, że są jeszcze dwie grupy społeczne, które wymagają większej pomocy. „Emeryci i renciści, którym trzeba podnosić, bo to są rzeczywiście często bardzo słabiutkie uposażenia, ledwo można za to przeżyć, aż nie raz dziw bierze, że ludzie dają radę i to są osoby z niepełnosprawnością” – dodał.
Czytaj całość na wnp.pl

Uwaga! TVN: Beata i Marcin sami potrafią tylko pić przez słomkę. Urzędnicy cofnęli dla nich pomoc

Państwo Królowie wychowują dwójkę niepełnosprawnych dorosłych dzieci, które wymagają pełnego zaangażowania i specjalistycznej opieki. Niestety, z powodu koronawirusa urzędnicy, wycofali pomoc, którą rodzina dotychczas otrzymywała.
Beata ma 40 lat. Jej brat Marcin jest o rok młodszy. Rodzeństwo cierpi na porażenie mózgowe. Ze względu na niepełnosprawność fizyczną wymaga stałej opieki i rehabilitacji.
– W naszym przypadku problemem jest niemoc fizyczna i psychiczna. Chodzi nam o wsparcie. Do tej pory mieliśmy rehabilitanta, młodego wysportowanego człowieka. Mieliśmy pomoc, która przychodziła na dwie godziny rano, bo żona nie ubierze córki sama – mówią Małgorzata i Zenon Król, rodzice Beaty i Marcina.
Czytaj całość na wprost.pl

Nie mogę się bawić, bo mam protezę?

Niepełnosprawna katowiczanka Oliwia Bąk (22 l.) nie została wpuszczona na kolejkę górską w parku rozrywki Energylandia. Powód? Ma protezę nogi. – Poczułam się, jakby ktoś dał mi w twarz – mówi dziewczyna, która robi wszystko, żeby być sprawna. Dyrekcja parku zakaz tłumaczy względami bezpieczeństwa.
Czytaj całość na fakt.pl

Były kierowca Formuły 1 w ciężkim stanie po wypadku drogowym

Były kierowca Formuły 1 Alex Zanardi, złoty medalista paraolimpijski, jest w ciężkim stanie po kolizji drogowej podczas wyścigu zawodników niepełnosprawnych „Obiettivo Tricolor”. Włoch porusza się na wózku od czasu wypadku w 2001 r. na torze samochodowym, w którym stracił obydwie nogi.
53-latek został przewieziony helikopterem do jednego ze szpitali w Toskanii, bo do wypadku doszło w okolicy Sieny. Według niepotwierdzonych informacji na Zanardiego poruszającego się na rowerze napędzanym rękoma najechała ciężarówka.
Czytaj całość na polsatsport.pl

Gdzie zamieszka Pan Kornel? W Łodzi brakuje mieszkań dla młodych osób z niepełnosprawnościami

Trzy młode osoby z niepełnosprawnością intelektualną, Zuzanna, Kornel i Mateusz, walczą o możliwość samodzielnego życia. Wspierają ich wychowawcy i społecznicy, którzy nie chcą, by trafili oni do DPS. Tymczasem miasto Łódź przez 6 lat nie zdołało wdrożyć założeń Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Przedstawiciele strony społecznej rozważają możliwość demonstrowania swojego niezadowolenia na ulicach Łodzi.
Czytaj całość na tulodz.pl