Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – audiodeskrypcja

Od 27 sierpnia 2016 r. można zwiedzać jedyne i niepowtarzalne Muzeum Polskiej Piosenki, które na swoją siedzibę wybrało Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu.
Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwala mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, ile chce.
W muzycznych ścianach umieszczone są także soczewki – przez które jak przez dziurkę od klucza – zwiedzający może podglądać tło historyczne danego okresu.
Hitem Muzeum okazały się budki do nagrywania piosenek, w których każdy zwiedzający może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.
– Najistotniejsze dla nas jest pokazanie, że piosenki powstają dzięki współpracy kompozytora z autorem. Zauważam, że od pewnego czasu, media mówią jedynie o wykonawcach, pomijając twórców piosenek, najprawdopodobniej z tego powodu, że ci drudzy są dla nich mniej atrakcyjni medialnie. W naszym muzeum chcemy podkreślić, że gdyby nie spotkali się kompozytor z autorem, nie byłoby wielu wspaniałych przebojów – mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
W Muzeum Polskiej Piosenki miłośnicy festiwali opolskich znajdą szczegółowe informacje na temat każdej edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej  mogą spędzać wiele godzin oglądając reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce dedykowane modzie estradowej, w którym zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd, i w którym można się w nie wirtualnie przebierać.
Muzeum zaprasza na spotkania z artystami, koncerty, a także lekcje muzealne i zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Posłuchaj opisu muzeum z audiodeskrypcją:

1. Ogólny opis muzeum

2. Estrada

3. Ekspozycja plakatów

4. Pianino Petersburskiego

5. Muzyczna fala

6. Papierowy świat

7. Wyspy tabletów

8. Budki nagraniowe

9. Fortepian Ed Seiler

10. Neon Witamy

11. Sala Opole

12. Plakat 1KFPP

13. Karolinki

14. Serwis kawowy

15. Stoliki z adapterami

16. Gramofon Bambino

17. Garnitur Izabeli Trojanowskiej

18. Kostiumy Anny Jantar

19. Kostiumy Alibabek

20. Kostium Majki Jeżowskiej

21. Kostium Piotra Rubika

22. Pokój dziecięcy

Audiodeskrypcja została przygotowana przez Fundację Siódmy Zmysł (przy udziale pracowników Muzeum) w ramach projektu „Okolice sztuki. Audiodeskrypcja-integracja-ekspresja”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Redakcja tekstów: Regina Mynarska, Agata Psiuk.
Konsultacja: Kamila Albin, Łukasz Słoński