MRPiPS: W 2020 r. 27,4 mld na wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020 ma na celu rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych – mówiła podczas środowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podkreślił z kolei, że program przywraca godność i niezależność.
Jak mówiła podczas środowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, rząd Zjednoczonej Prawicy od ponad 4 lat troszczy się o osoby niepełnosprawne. Dowodem na to są programy i środki przeznaczane na pomoc osobom niepełnosprawnym.
Rekordowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Tylko w 2019 r. na rzecz osób niepełnosprawnych rząd przeznaczył 22 mld zł – to najwięcej w historii. Porównując z rokiem 2015, wydatki na działania na rzecz osób niepełnosprawnych wzrosły o ok. 6,6 mld zł – wówczas było to 15,4 mld zł. Szacuje się, że w tym roku przeznaczone zostanie na ten cel aż 27,4 mld zł.
– Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2020 ma na celu rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych – mówiła w środę minister Marlena Maląg. Tegoroczny budżet programu to 80 mln zł.
Szefowa MRPiPS podziękowała również obecnemu na konferencji pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceministrowi rodziny Pawłowi Wdówikowi za dobrą pracę i dialog prowadzony z osobami z niepełnosprawnościami.

Nie tylko lekarz i urząd, ale też np. teatr

Wiceminister Paweł Wdówik wyraził radość, że jesteśmy w momencie, gdy osoby niepełnosprawne stają się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego. Odnosząc się do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, podkreślił, że jego realizacja wpisuje się w główny cel funkcjonowania Funduszu Solidarnościowego, którego ideą jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych mówił również o programie w kontekście przywracania godności i niezależności. Asystent ma towarzyszyć osobie niepełnosprawnej nie tylko przy okazji wizyty u lekarza czy w urzędzie, ale też w teatrze.
Realizatorami programu będą organizacje pozarządowe, posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz prowadzącym działalność na rzecz tych osób. Organizacje mogą otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. poniesionych kosztów świadczonej usługi.
W środowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.


 

Źródło: MRPiPS