Ubieranie nie powinno być wyzwaniem dla nikogo – kolekcja Tommy Hilfiger dla osób z niepełnosprawnościami

To już kolejna odsłona lini „Adaptive”, którą projektant Tommy Hilfiger stworzył z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. O tym, jak dużym wyzwaniem mogą stać się codzienne czynności, jak chociażby założenie bluzy przekonał się sam, wychowując dwójkę dzieci ze spektrum autyzmu.
Pierwsza odsłona linii „Adaptive” Tommy’ego Hilfigera powstała na sezon letni w 2016 roku i była to linia dedykowana dzieciom z niepełnosprawnościami. Jesienią 2017 linia została poszerzona o asortyment dla dorosłych. Od tego roku marka zdecydowała się wyjść z innowacyjną kolekcją poza granicę USA, wprowadzając kolekcje „Adaptive” do sprzedaży w Europie, Japonii i Australii.

Kolekcja Tommy Hilfiger „Adaptive”

Według danych na świecie żyje ponad miliard osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Czynności, nad którymi osoby zdrowe zwykle nawet nie zastanawiają się, dla nich mogą być trudnością. Znając takie sytuacje z własnego domu, Tommy Hilfiger stara się wprowadzać kolejne techniczne rozwiązania, które będą rozwiązywały problemy związane z ubieraniem się, a z drugiej strony – nie będą odbierały osobom, dla których dedykowana jest kolekcja, radości z mody.
– Jako rodzic dzieci o specjalnych potrzebach, dobrze wiem, jak wiele może znaczyć kolekcja Tommy Hilfiger Adaptive – mówi Tommy Hilfiger. – Każdy produkt wygląda jak projekt z kolekcji regularnej – ma identyczne materiały i jakość. Różnice są bardzo dyskretne: to funkcjonalne rozwiązania, które ułatwiają ubieranie się i pozwalają dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością poczuć się niezależnie – i świetnie ze sobą.
Co znalazło się w odsłonie linii na wiosnę 2020? Są to m.in. rozpinana męska kurtka z motywem połączenia kolorów charakterystycznych dla marki Hilfigera – czerwieni, bieli i granatu, jak również granatowa kurtka na zamek. W damskiej linii znalazły się lekkie wiosenne sukienki w stylu polo oraz prążkowana szmizjerka z wiązaniem w talii. Dla dziewczynek przygotowano kolorowe sukienki w pasy, dla chłopców – lekkie kurtki i krótkie spodenki. Dla wszystkich przygotowano także łatwe w zakładaniu T-shirty z logotypem.
Skoro nie widać różnicy, skąd wiemy, że kolekcja „Adaptive” faktycznie dostosowana jest do osób z niepełnosprawnościami? Chodzi o detale – w kolekcji zastosowano m.in. magnetyczne zapięcia i suwaki o dłuższych uchwytach, które ułatwiają użytkowanie osobom o ograniczonej sprawności dłoni. Rozpinane boczne szwy, regulowane nogawki i szerokie mankiety umożliwiają noszenie spodni razem z ortezą, protezą czy gipsem. Ubrania zaprojektowane dla osób poruszających się na wózkach posiadają krótszy przód i dłuższy tył, by zapobiegać podwijaniu i zapewniać komfort w pozycji siedzącej. Regulowane ramiączka, elastyczne pasy i szeroko rozpinane dekolty ułatwiają zakładanie i zdejmowanie ubrań. Sznurkowe ściągacze, regulowane paski i elastyczne pętle ułatwiające podciąganie sprawią, że nawet spodnie wkłada się wygodniej. W produktach usunięto także uwierające kieszenie i szwy. Może wydawać się, że to drobnostki, ale faktycznie są one wielkim ułatwieniem dla osób, dla których ubieranie regularnej odzieży było wyzwaniem.


 

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości Ringier Axel Springer Polska, wydawcy portalu www.noizz.pl; Autor: Ewelina Kołodziej