Bytom: wyzdrowiało 13 kolejnych mieszkańców DPS „Kombatant”

Kolejnych 13 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu pokonało koronawirusa – podał tamtejszy magistrat. W sumie już 68 mieszkańców to ozdrowieńcy, czyli osoby, których wyniki testów na obecność koronawirusa dwukrotnie nie wykazały obecności patogenu.
DPS „Kombatant” od marca zmaga się z ogniskiem koronawirusa. Zakażonych zostało łącznie blisko 80 mieszkańców, część z nich trafiła do szpitali. SARS-CoV-2 potwierdzono też u ponad 20 osób z personelu.
Jak przekazała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miasta Bytomia Małgorzata Węgiel-Wnuk, sytuacja w placówce poprawia się z dnia na dzień.
„Do tej pory koronawirusa pokonało 68 osób – w tym 6 osób w trakcie hospitalizacji w szpitalach jednoimiennych. W sumie zdrowych jest już 103 pensjonariuszy, a zakażonych pozostaje 8 mieszkańców placówki” – poinformowała.
Pensjonariusze i personel ośrodka poddawani są regularnym badaniom wymazowym. 28 maja kolejne badania próbki zostały pobrane od grupy 22 mieszkańców – 21 testów nie wykazało obecności koronawirusa, jedno badanie ze względu na niejednoznaczny wynik trzeba powtórzyć. Obecnie jedna osoba zakażona jest hospitalizowana w szpitalu w Gliwicach.
„Dobre wiadomości dotyczą także pracowników placówki – w sumie 21 osób z personelu pokonało koronawirusa” – poinformowała Węgiel-Wnuk. Jak wcześniej informował urząd miasta, w ostatnich tygodniach zmarło łącznie 13 pensjonariuszy DPS „Kombatant”, w przypadku trzech z nich jako przyczynę śmierci wskazano COVID-19.
DPS „Kombatant” nie jest jedynym ośrodkiem opieki w Bytomiu, w którym pojawiło się ognisko koronawirusa. Przypadki zakażeń potwierdzono przed kilkoma dniami także wśród pensjonariuszy i pracowników Ewangelickiego Domu Opieki „Ostoja Pokoju”.


 

Źródło: PAP / Krzysztof Konopka