Bytom: Miasto otwiera się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością

Bytom jest pierwszym miastem, które otworzyło się na osoby z niepełnosprawnością intelektualną zatrudniając je w swoich jednostkach organizacyjnych. Do grona osób, które pracują w mieście, dołączył pan Zbigniew i zatrudniony już wcześniej pan Tomasz, którzy dostali pracę w dziale zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Z pracownikami spotkał się 21 października prezydent Mariusz Wołosz.

Pan Zbyszek jest piątą osobą z niepełnosprawnością intelektualną pracującą na normalnych zasadach zatrudnienia w bytomskiej jednostce samorządowej. Było to możliwe dzięki wsparciu Centrum DZWONI, które od 14 lat pomaga znaleźć zatrudnienie osobom z niepełnosprawnością.
Gmina Bytom jako pierwsza w kraju otworzyła się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością intelektualną i dopiero w ślad za nią poszły inne miasta – uważa Tomasz Kosik, trener pracy Centrum DZWONI. Od kilku lat takie osoby pracują w Beceku i MZDiM i jednym z bytomskich przedszkoli – dodaje Tomasz Kosik.
Centrum DZWONI działa w Bytomiu od 2006 roku. Jest częścią Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Od tego czasu jego pracownicy pomogli ok. 150 osobom znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Niepełnosprawni pracują w wielu prywatnych firmach, a zakres obowiązków dopasowany jest do ich predyspozycji.


 

Źródło: UM Bytom