Koronawirus w Bytomiu: Wszyscy pracownicy DPS „Kombatant” przebadani na obecność koronawirusa

Wszyscy zdrowi pracownicy bytomskiego Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, gdzie półtora tygodnia temu potwierdzono obecność koronawirusa u kilkudziesięciu pensjonariuszy i pracowników, zostali już poddani badaniom na obecność SARS-CoV-2 – podał w niedzielę Urząd Miasta w Bytomiu.
W piątek i sobotę próbki zostały pobrane przez załogę bytomskiego wymazobusu i przekazane do laboratorium, gdzie przeprowadzone zostaną testy. Natomiast w tym tygodniu wymazobus pobierze po raz kolejny próbki od osób zakażonych, przebywających w DPS „Kombatant”. Badania są finansowane z budżetu gminy.
Zgodnie z danymi przekazanymi 16 i 17 kwietnia przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu, 52 pensjonariuszy i 10 pracowników z DPS „Kombatant” jest zakażonych koronawirusem. W przypadku 68 pensjonariuszy i 9 pracowników wynik przeprowadzonego 15 kwietnia testu był negatywny. Zakażeni pracownicy przebywają w domowej izolacji, w DPS zastąpili ich inni opiekunowie.
Wśród pracowników, od których próbki pobrano w piątek i w sobotę, są zarówno osoby, od których już wcześniej pobierano próbki i dały one wynik negatywny, jak i takie, które nie były dotychczas badane w kierunku zakażenia. Badania są przeprowadzane po to, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracownikom, którzy opiekują się zarówno chorymi, jak i zdrowymi pensjonariuszami. Chodzi o to, by mieli pewność, że są zdrowi, a w przypadku ewentualnego zakażenia – dowiedzieli się o tym jak najszybciej.
Jak poinformował w niedzielę Urząd Miasta w Bytomiu, obecnie w szpitalach jednoimiennych w Tychach i Raciborzu oraz w szpitalu w Zawierciu przebywa dziewięcioro zakażonych koronawirusem podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. W sobotę dwoje pensjonariuszy tej placówki zmarło – to 84-letnia kobieta i 90-letni mężczyzna.
Po otrzymaniu wyników badań przeprowadzonych w połowie kwietnia, 28 spośród zdrowych pensjonariuszy przewieziono do Zakładu Aktywności Zawodowej w Bytomiu. Pozostali nadal są w gmachu DPS. Wyznaczono w nim dwie oddzielne i zabezpieczone strefy dla chorych i zdrowych, gmach został zdezynfekowany.
Według niedzielnych informacji bytomskiego magistratu, stan zdrowia pensjonariuszy w DPS „Kombatant” i Zakładzie Aktywności Zawodowej jest stabilny. Personel placówki opiekuńczej stale informuje rodziny podopiecznych o stanie zdrowia, samopoczuciu oraz bieżącej sytuacji w domu pomocy. Podopieczni mogą również kontaktować się z bliskimi telefonicznie. Informacje o stanie zdrowia pensjonariuszy udzielane są upoważnionym członkom rodziny pod numerem telefonu: 32 286 37 16.
Do DPS „Kombatant” cały czas napływa pomoc. W sobotę Fundacja „Orlen” przekazała tam maski ochronne trójwarstwowe i typu FFP2, rękawice jednorazowe, płyny i środki dezynfekujące Orlen Oli, a także środki ochrony indywidualnej. Środki sanitarne, dezynfekujące oraz ochronne przekazują na bieżąco także władze miasta, bytomscy przedsiębiorcy, fundacje i stowarzyszenia oraz mieszkańcy.
Każdy, kto chciałby wesprzeć ośrodek, może się kontaktować bezpośrednio z DPS oraz Stowarzyszeniem Bytomskie Maki pod numerami telefonów: 32 286 37 16 oraz 32 280 01 10 lub w przypadku wsparcia finansowego, przekazać środki pieniężne na nr konta Stowarzyszenia: 25 1020 2368 0000 2002 0484 8752, wpisując w tytule przelewu: „kwarantanna DPS Kombatant”.
W Bytomiu trwa zainicjowana przez miejskich radnych akcja #wspieramDPSkombatant. „Pracownicy DPS „Kombatant” codziennie sumiennie i z ogromnym poświęceniem wykonują swoje obowiązki. Mimo to, padli ofiarą zorganizowanego hejtu. Dlatego postanowiliśmy w symboliczny sposób, publikując w portalach społecznościowych słowa wsparcia, podziękować im za tę trudną pracę” – tłumaczą inicjatorzy akcji, podkreślając, że pracownicy DPS pomimo zagrożenia nie pozostawili pensjonariuszy bez opieki i pielęgnacji.
„Celem akcji #wspieramDPSkombatant jest nie tylko pokazanie ich ogromnego poświęcenia, ale też wyrażenie sprzeciwu wobec krzywdzących słów na temat pracy opiekunów ośrodka, jakie pojawiły się w sieci. Na wyrazy uznania płynące od bytomian odpowiedział personel ośrodka – dzisiaj na fanpage DPS „Kombatant” pracownicy zamieścili zdjęcie z z napisem #DZIĘKUJEMY” – informują pomysłodawcy kampanii.
Według przekazanych w niedzielę rano danych sanepidu, w woj. śląskim zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 1834 osób; rano przybyło 21 nowych przypadków. Zmarło 94 chorych, a 200 wyzdrowiało. Wśród tych, u których zakażenie potwierdzono w ostatnim czasie, jest m.in. 5-letnie dziecko z Tarnowskich Gór oraz młoda kobieta i 10-letnie dziecko z powiatu lublinieckiego. Wszyscy są w dobrym stanie i mogą leczyć się w swoich domach, pod nadzorem służb sanitarnych i lekarza zakaźnika.


 

Źródło: PAP / Marek Błoński