Gdynia: Poruszasz się na wózku inwalidzkim? Sprawdź swój sprzęt bezpłatnie na lato

Dni są coraz cieplejsze i zachęcają do poruszania się na świeżym powietrzu. Aby jednak takie miejskie wyprawy były bezpieczne, warto sprawdzić stan techniczny swojego sprzętu. Właśnie dlatego w Gdyni, w piątek 22 maja na placu Grunwaldzkim, odbędzie się specjalna akcja serwisowa. Jest ona skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Będą one mogły skorzystać z bezpłatnego przeglądu serwisowego sprzętu oraz dostawek do wózków. Oczywiście wszystko z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
– Akcja serwisowa odbędzie się w ramach kampanii „Wchodzę”, którą promujemy co roku w maju. Zachęcamy wszystkich do aktywności, ale żeby móc to robić odpowiedzialnie i bezpiecznie, potrzebny jest fachowy przegląd i sprawdzenie stanu technicznego naszego sprzętu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnościami.
Przegląd jest całkowicie darmowy i dostępny dla wszystkich – niezależnie od wieku ani typu czy marki wózka, na którym się poruszają. Obecni na miejscu fachowcy poradzą sobie z każdym wyzwaniem, niezależnie, czy będzie to model dziecięcy, elektryczny czy manualny.
– Wcześniej prowadziliśmy podobne działania przy okazji imprez sportowych. Serwisowaliśmy sprzęt na miejscu, naprawialiśmy uszkodzenia, które powstały podczas zmagań na trasie. Doszliśmy do wniosku, że możemy zrobić coś takiego dla mieszkańców. Wiemy, że jest to bardzo potrzebne. Czasami zdarza się, że stan sprzętu nie był sprawdzany od momentu zakupu. Natomiast jego codzienna eksploatacja, jazda po różnego rodzaju podłożu może doprowadzić do usterek. Drobne naprawy wykonamy na miejscu. W przypadku poważniejszych sytuacji, umówimy się z daną osobą indywidualnie – mówi Patryk Giedo, pomysłodawca i współorganizator akcji.
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Wystarczy przyjść i zgłosić się do punktu serwisowego. Akcja odbędzie się w piątek, 22 maja, między godz. 10.00 a 14.00 na placu Grunwaldzkim, przy Teatrze Muzycznym. Zostanie tam wydzielony specjalny teren, a wszystkie działania będą prowadzone z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Organizatorzy zapewniają środki ochrony osobistej. Wyznaczone osoby będą też pilnować dozwolonej liczby osób w strefie (1 osoba na 4 metry kwadratowe powierzchni terenu).
Na miejscu specjaliści ocenią stan techniczny wózków. W razie potrzeby dokręcą poluzowane śrubki, posmarują części smarem czy wymienią oponę lub dętkę. Ponadto na uczestników akcji czeka niespodzianka – losowanie nagród. Szczęśliwcy otrzymają różnego rodzaju gadżety.
Akcję organizują: firma Sunrise Medical, miasto Gdynia oraz Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.
Szczegółowych informacji na temat przedsięwzięcia udzielają: Biuro Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawności pod numerem tel. 58 668-87-91 lub pan Patryk Giedo: tel. 58 682-15-68.


 

Źródło: kom. pras.