Przeglądarka 29/22.04.2020

Tandemy znikają z Bielan. „Koniec naszej przygody”

Pierwsza w Warszawie wypożyczalnia tandemów przegrała z zakazem przemieszczania się i konkurencją ze strony samorządu.
– Tandemy, czyli kilkuosobowe rowery, są w Warszawie bardzo rzadkim widokiem – pisaliśmy w maju 2015 roku. – A szkoda, bo taki jednoślad ma więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać. Do wspólnej jazdy można zaprosić nie tylko osoby zupełnie oczywiste (dziewczynę, chłopaka, żonę, męża), ale także babcię i niewidomego kolegę. I to właśnie niewidomi, jako osoby, które samodzielnie nie są w stanie pojechać rowerem, mogą zyskać najwięcej.
Same przeszkody
W 2013 roku grupa warszawskich miłośników rowerów założyła grupę „Niewidomi na tandemach”, pomagającą znaleźć osoby do wspólnych przejażdżek. Dwa lata później na Bielanach powstała komercyjna wypożyczalnia, oferująca tandemy do wycieczek po Lesie Bielańskim, Forcie Bema i innych okolicznych parkach. Zaraz po jej otwarciu bardzo podobne rowery, ale – dzięki dofinansowaniu z podatków – z niższymi cenami włączono do systemu Veturilo. W 2020 roku rekreacyjne wycieczki tandemami zostały w praktyce zdelegalizowane za sprawą zakazu przemieszczenia się i zbliżania do innych osób.
Czytaj całość na tustolica.pl

Czytelniczka: Tesco w Grójcu dyskryminuje niepełnosprawnych w dobie zarazy. Natychmiastowa reakcja sieci

Jedna z Czytelniczek opisała przykrą sytuację, jaka spotkała się pod sklepem Tesco w Grójcu. Sklep przeprosił i już dzisiaj przeorganizował strefę oczekiwania dla klientów.
O przykrej sytuacji, jak miała miejsce pod sklepem sieci Tesco w Grójcu poinformowała w mailu do naszej redakcji, pani Magdalena.
Sytuacja miała miejsce 9.04.2020 o godzinie 21.30  we wspomnianym już powyżej Tesco w Kobylinie/Grójcu.  Zablokowano łańcuchem wjazd na miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej. Drugie drzwi, które prowadziły od dwóch pozostałych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zostały zablokowane i jak widać na załączonych fotografiach zastawione zostały dodatkowo banerem wolnostojącym. Tak więc uniemożliwiono osobie niepełnosprawnej (parkującej na dwóch pozostałych miejscach parkingowych) bezpośredniego wejścia do sklepu z miejsca parkingowego.
Czytaj całość na grojec24.net

Dom opieki dla niepełnosprawnych i upośledzonych w Markham został opuszczony przez personel

Personel domu opieki dla niepełnosprawnych  w Markham -Butternut Lane Residence – opuścił placówkę po potwierdzeniu 12 przypadków koronawirusa – u 10 pacjentów i dwóch pracowników.
Placówka obecnie mieści 42 mieszkańców. Kilka testów koronawirusa jest nadal w toku.
Komunikat prasowy z domu informuje, że “liczba personelu jest niebezpiecznie mała” i  potrzebne jest natychmiast wyposażenie ochrony osobistej.
Czytaj całość na goniec.net

Czytelniczka:czy nasz kraj zapomniał o osobach niepełnosprawnych? Kobieta chciałaby, by w sklepach były dedykowane godziny i dla tej grupy

Obecnie w związku z epidemią koronawirusa seniorom powyżej 65. roku życia dedykowane są specjalne godziny na robienie zakupów w sklepach. – A co z osobami niepełnosprawnymi? – pyta nas Czytelniczka. – My też jesteśmy bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem… Sprawdziliśmy, co mówią o tym konkretne przepisy.
Rząd pod koniec marca wprowadził kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania m.in. każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniono też zasady korzystania ze sklepów. Teraz dla mieszkańców powyżej 65. roku życia dedykowane są specjalne godziny na robienie zakupów – w godz. 10.00-12.00. To z myślą o bezpieczeństwie, by osoby narażone na zakażenie, nie miały kontaktu z młodszymi, którzy koronawirusa mogą przechodzić bezobjawowo.
Czytaj całość na gazetalubuska.pl

Akademia PGE FKS Stal Mielec zrealizowała kolejny ważny projekt. Pomogła w tym Fundacja LOTTO

Akademia PGE FKS Stal Mielec zrealizowała kolejny ważny projekt. Pomogła w tym Fundacja LOTTO. Dzięki temu ze specjalnych zajęć mogli skorzystać podopieczni wielu ośrodków niosących pomoc.
Dzięki wsparciu Fundacji LOTTO Akademia Piłkarska FKS Stal Mielec od września 2019 do marca 2020 realizowała projekt pod nazwą „Akademia Zdrowia FKS Stal Mielec – W DRODZE DO KADRY”, wpisujący się na stałe w działania wspierające dzieci i młodzież z Mielca i regionu.
W ramach projektu udało się zrealizować wiele ważnych celów.
Czytaj całość na korso.pl