Koronawirus w Polsce: Kraska: chcemy, aby osoby pracujące w DPS-ach ograniczyły działalność do jednego miejsca pracy

Chcemy, aby osoby, które pracują w DPS-ach, ograniczyły swoją działalność do jednego miejsca pracy; chcemy im to zrekompensować finansowo, bo wiemy, że ludzie pracują w wielu miejscach nie dlatego, że chcą tylko zmusza ich do tego sytuacja finansowa – mówił we wtorek wiceszef MZ Waldemar Kraska.
Kraska pytany podczas konferencji prasowej o sytuację w DPS-ach, podkreślił, że „wszystkie dane – nie tylko polskie, ale i krajów zachodnich – wskazują, że to właśnie pracownicy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych „niestety przywlekają zakażenie koronawirusem”. „Chcemy, aby te osoby, które pracują i muszą pracować w tych DPS-ach, ograniczyły swoją działalność do jednego miejsca pracy” – poinformował wiceminister.
Dodał, że resort „chce im zrekompensować finansowo” to, że będą pracowali w jednym DPSie, bo wie, że „ludzie pracują w wielu miejscach nie dlatego, że chcą tylko po prostu zmusza ich do tego sytuacja finansowa”. „W tej chwili, myślę, to trafi do krótkiej konsultacji społecznej, ale będzie to zachęta, abyśmy ten model przyjęli” – powiedział wiceminister zdrowia.
Kraska wyraził nadzieję, że „stworzenie takiego dodatkowego finansowania i wyrównania straconego uposażenia w innych zakładach pracy spowoduje, że będziemy mieli opanowaną sytuację w DPS-ach”. „To na pewno zdecydowanie ograniczy ilość zakażeń w DPS-ach, bo widzieliśmy, jakie duże to były ogniska, jaka to jest bardzo duża liczba osób” – zwrócił uwagę.


 

Źródło: PAP / Daria Porycka