Jeszcze tylko do szesnastego marca można zgłosić chęć uczestnictwa w Festiwalu Zaczarowanej Piosenki

W tym roku odbędzie się 16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Na Rynku Głównym w Krakowie finaliści po raz kolejny będą walczyli o Statuetki Zaczarowanego Ptaszka, stypendia oraz występ na festiwalu w Opolu.
1. Festiwal Zaczarowanej Piosenki odbył się w 2005 r. Opiekunką artystyczną projektu została Irena Santor.
Założyliśmy, że, w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale festiwalu wystąpią tylko najzdolniejsi niepełnosprawni – mówi Anna Dymna. – Czas skończyć z traktowaniem moich przyjaciół na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”.
Pomysł nie wszystkim się spodobał. Niektórzy mówili, że osoby niepełnosprawne są już wystarczająco skrzywdzone przez los i nie można ich narażać na stres rywalizacji. Pojawiały się też pretensje. „Mój syn przeżył dwa dramaty: pierwszy, gdy miał wypadek, drugi, kiedy odpadł z eliminacji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki” – informował pewien rodzic po zakończeniu pierwszej edycji projektu. Inny zarzut: „Po raz kolejny nasze dziewczynki przygotowywały się do udziału w Waszym konkursie dla osób niepełnosprawnych. Jaki ma on sens, jeśli nie mają one najmniejszych szans na wygraną? Przecież tak bardzo serio podchodzą do śpiewania, tak się napracowały”. Ale były też inne opinie:
– Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanym kręgosłupem albo sparaliżowanymi nogami. Dlaczego więc moje zdolności wokalne nie miałyby być poddane wnikliwej weryfikacji? Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają – mówił dziennikarzom niewidomy Łukasz Żelechowski, zwycięzca 2. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
W ciągu 14 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie wokalnym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” nadesłano ponad 4000 zgłoszeń. 80 laureatów otrzymało statuetki Zaczarowanego Ptaszka i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad miliona złotych. Z finalistami śpiewało 75 największych gwiazd polskiej piosenki. Kandydatów oceniało 126 jurorów. Dzięki emisjom Telewizji Polskiej festiwal zgromadził około 42-milionową publiczność.
Laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki otrzymują Statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, które pozwalają im doskonalić umiejętności wokalne: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.
Do konkursu można się zgłosić jeszcze do 16 marca.
Regulamin
Karta zgłoszeniowa (pdf)
Zgoda opiekuna (pdf)


 

Źródło: Fundacja Mimo Wszystko