Przeglądarka 10/19.02.2020

Ile dni wolnych otrzyma niepełnosprawny pracownik w 2020 roku

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa się po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności).
Czytaj całość na gazetaprawna.pl

ZUS zabrał głos w sprawie trzynastych emerytur. Wiemy ile pieniędzy trafi do emerytów

Emeryci już w kwietniu bieżącego roku będą mogli liczyć na wypłatę tzw. trzynastek. Pieniądze na dodatkowe świadczenie są już przygotowane, powiedziała prezes ZUS.
Wypłata trzynastych emerytur będzie sporym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS musi bowiem przygotować do wypłat aż 12 mld zł. Według zapewnień szefowej, pieniądze są jednak już przygotowane i trafią na konta seniorów już w kwietniu bieżącego roku.
Czytaj całość na biznesinfo.pl

Dziecko nie może otworzyć oczu. To bardzo rzadka wada wrodzona

Roczny Wells Chishala wraz ze swoją mamą Belani Mambwą mieszkają w Zambii w Lusace. 18-letnia matka urodziła go w szpitalu uniwersyteckim. Przyszedł na świat z bardzo rzadką wadą, jaką jest mikroftalmia. Gałki oczne chłopca są całkowicie zasklepione. Lekarze poinformowali mamę chłopca, że jedynym sposobem, aby dziecko widziało, jest bardzo droga operacja.
Rodzina pochodzi z małej miejscowości i nie posiada funduszy na operację. Aby wykonać operację umożliwiającą normalne funkcjonowanie i widzenie u chłopca, potrzebna jest kwota ponad 500 tys. zł. Tyle kosztuje niezbędna w tym przypadku operacja. Rodzina dziecka jest bardzo uboga, ale stara się zdobyć pieniądze.
Czytaj całość na edziecko.pl

Niewidomi pod kołami roweru? W Olsztynie to możliwe przez… nieodpowiednie oznakowanie

Poruszanie się po Olsztynie jest dla niewidomych wyjątkowo niebezpieczne. Specjalnie przygotowane dla nich oznakowania chodników prowadzą prosto pod koła rowerów. Dodatkowo umieszczane są na nich studzienki, które zakłócają poprawną ocenę sytuacji. Dlaczego dochodzi to takich zaniedbań? Czy jest to przejawów ignorancji wobec niepełnosprawnych?
Czytaj całość na olsztyn.com.pl

Takiej prezenterki jak Lucy w polskiej telewizji nie zobaczycie. Oto czego możemy uczyć się od BBC

Prezenterka pogody w ogólnokrajowej telewizji nie przypomina Claudii Schiffer meteorologii? Jest kompetentna i sympatyczna, ale różni się od większości ludzi? W Polsce jej obecność na ekranach wielu by zniesmaczyła, bo – jak pisała niegdyś Sylwia Chutnik – „człowiek ma być przyjazny dla otoczenia, przyswajalny i strawny niczym szybko zamówione danie”.
Czytaj całość na mamadu.pl