Dąbrowa Górnicza: Odbyły się warsztaty „Dostępność Urzędu Dla Osób Niewidomych i Słabowidzących”

W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej odbyły się warsztaty „Dostępność urzędu dla osób niewidomych i słabowidzących”. Były one kontynuacją akcji „Nasze miasta (nie) kuleją„.
Warsztaty miały na celu zrozumienie ograniczeń i potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także innych użytkowników, których możliwości załatwiania spraw w urzędzie są ograniczone (np. osób starszych, opiekunów prowadzących wózki dziecięce itp.). Wspólnie z osobami niewidomymi i słabowidzącymi zastanawiano się, czy urząd w Dąbrowie Górniczej dostępny jest dla każdego, kto potrzebuje załatwić w nim sprawę i czy jest przystosowany dla osób z ograniczeniami.
Uczestnicy warsztatów założyli specjalne okulary, które zaburzyły ich widzenie, przez co mogli poczuć się tak, jak osoby słabowidzące lub niewidome. Oprócz spaceru po Urzędzie Miejskim, spróbowali również wypełnić wnioski i dokumenty niezbędne do załatwienia spraw, z którymi mierzą się mieszkańcy na co dzień.
Warsztaty otworzyła zastępca prezydenta Bożena Borowiec. Szkolenie zostało zorganizowane przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Fundacją „Lab 60+”, Fundacją Qlavi, Fundacją W Labiryncie, Fundacją Wygrajmy Razem, Towarzystwem Urbanistów Polskich oraz Portalem Rozwiązania Dla Niewidomych.
Warsztaty zakończyły się wspólną dyskusją, podczas której uczestnicy podzielili się wrażeniami i zastanowili się nad  rozwiązaniami, które jeszcze bardziej ułatwią osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w Urzędzie Miejskim.


 

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza