Legnica: Nawet 18 lat więzienia grozi recydywiście za napad na niepełnosprawną kobietę

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Legnicy w wyniku pracy operacyjnej ustalili sprawcę rozboju, do którego doszło w ubiegłym tygodniu na terenie miasta.
Mężczyzna napadł na schorowaną kobietę poruszającą się przy pomocy tzw. balkonika, wychodząc z założenia, że taki napad sprawi mu mniejszy problem. Jak ustalono, sprawca wykorzystując przewagę fizyczną i niepełnosprawność pokrzywdzonej, złapał kobietę za rękę i przytrzymując kierował wobec niej groźby pozbawienia życia. Następnie zabrał należący do kobiety telefon komórkowy, pieniądze w kwocie 20 zł i dokumenty, po czym oddalił się.
Policjanci pionu kryminalnego bardzo szybko ustalili kim jest sprawca rozboju i już następnego dnia zatrzymali 39-letniego mieszkańca Legnicy podejrzewanego o ten czyn. Funkcjonariusze odzyskali również skradziony telefon.
Ponadto okazało się, że podejrzany ma na swoim koncie również przywłaszczenie znalezionej karty bankomatowej, którą posłużył się prawie 50 razy w przeciągu kilku dni, a także usiłowanie dokonania rozboju. Wtedy również zaatakował starszą kobietę i próbował wyrwać jej torebkę. Jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę pokrzywdzonej.
39-latek usłyszał już zarzuty. W związku z tym, że w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa, będzie odpowiadał w warunkach recydywy.
Sąd zastosował już wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Za rozbój w świetle kodeksu karnego grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Natomiast jeśli sprawca dokonał czynu w warunkach powrotu do przestępstwa, kara zwiększona jest o połowę, czyli nawet do lat 18.


 

Źródło: KMP Legnica